Przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych powstaną pracownie robotyczne i cobotyczne oferujące specjalistyczne szkolenia i kursy. Miasto Lublin podpisało umowę z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej o partnerstwie w utworzeniu Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie robotyki. Wartość projektu wyniesie ponad 13,5 mln zł.
– Robotyka jest niewątpliwie zawodem przyszłości, cieszącym się już teraz ogromnym zapotrzebowaniem w różnych branżach i sektorach gospodarki. Z kolei Branżowe Centra Umiejętności to placówki edukacyjne nowego typu, które znacznie wykraczają poza dotychczasowe schematy kształcenia zawodowego i szkolenia. Dlatego w partnerstwie z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej zdecydowaliśmy się na realizację wspólnego przedsięwzięcia łączącego robotykę z nowoczesną edukacją. Mamy nadzieję, że oferta BCU przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych okaże się atrakcyjna nie tylko dla uczniów, studentów i nauczycieli, ale również wszystkich osób zainteresowanych swoim rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Podpisana umowa o partnerstwie polega na wspólnej realizacji przedsięwzięcia „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie”. Głównym jego celem jest utworzenie i wsparcie funkcjonowania placówki adresowanej do uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, studentów, nauczycieli zawodu, pracowników danej branży chcących uzupełnić wiedzę i kwalifikację oraz osób, które chcą się przekwalifikować.
W ramach utworzenia BCU zostanie wyremontowana część pomieszczeń istniejącego budynku warsztatów szkolnych ZSTK z przeznaczeniem na wykorzystanie do praktycznej nauki zawodu BCU. Powstanie i zostanie wyposażonych 5 pracowni specjalistycznych: pracownia cobotyczna, 2 pracownie robotyczne z robotami przemysłowymi, pracownia VR oraz pracownia robota edukacyjnego, m.in. w sprzęt i oprogramowanie do tworzenia materiałów edukacyjnych.
Ponadto w ramach przedsięwzięcia, Branżowe Centrum Umiejętności otrzyma wsparcie poprzez realizację działań w zakresie działalności edukacyjno-szkoleniowej, przede wszystkim szkoleń branżowych dla uczniów i studentów w zakresie programowania cobotów, robota przemysłowego dla początkujących, obsługi i programowania autonomicznych robotów AMR, a także modelowania 3D i obsługi drukarki 3D. Zakłada się również przeprowadzenie szkolenia branżowego dla osób dorosłych w zakresie obsługi i serwisowania robotów przemysłowych – kurs dla Służb Utrzymania Ruchu oraz kurs dla Integratorów oraz szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego. W ramach projektu szkolenia obejmą minimum 200 uczestników, w tym 120 osób dorosłych niebędących nauczycielami kształcenia zawodowego, 60 osób młodych, 20 osób będących nauczycielami kształcenia zawodowego.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin