W poniedziałek (14 października) w pięciu miejskich szkołach ruszyła wielka zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Uczennice i uczniowie zwycięskich klas otrzymają nagrody rzeczowe, a szkoła która zbierze najwięcej zużytego sprzętu –nowoczesną stację do segregacji odpadów. To element konkursu „Drugie życie ZSEE” organizowanego przez Miasto w ramach projektu partnerskiego Circular WEEEP. Zbiórka potrwa do piątku (18 października).

– Zapraszamy do udziału w konkursie, który polega na zbiórce jak największej ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nadającego się do ponownego użycia. Działanie zgodnie z zasadą REUSE pozwala na jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. W ten sposób uczymy się właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym powstającym w naszych gospodarstwach domowych. Dzięki ponownemu użyciu, naprawie i recyklingowi materiałów wydłużamy cykl życia produktów, co w praktyce oznacza znaczne ograniczenie ilości odpadów. Konkurs jest też formą zdrowej rywalizacji i okazją do integracji w klasach – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

W konkursie „Drugie życie ZSEE” bierze udział pięć szkół podstawowych na terenie Lublina – nr 2, 31, 34, 46, 51, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w akcji pilotażowej „Drugie życie ZSEE”. Zbiórka w tych szkołach trwa od 14 do 18 października. Zebrany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostanie odebrany przez Polską Korporację Recyklingu Sp. z o.o., która jest głównym partnerem Miasta w realizacji działań projektowych. Ponadto w szkołach odbędzie się kampania edukacyjna mająca na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczennic i uczniów. W konkursie oprócz pięciu lubelskich szkół podstawowych, które przystąpiły do projektu, rywalizują także szkoły w Rogaskiej Slatinie (Słowenia) i Pradze (Czechy).

Szkoła, która zbierze najwięcej sprzętu otrzyma w nagrodę nowoczesną stację do segregacji odpadów, a uczennice i uczniowie zwycięskich klas nagrody rzeczowe. Ponadto na wszystkie uczestniczki i uczestników konkursu czekają drobne upominki, pamiątkowe dyplomy oraz udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych w szkołach. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w grudniu podczas uroczystej gali.

Konkurs jest kontynuacją działań rozpoczętych we wrześniu 2023 roku w ramach projektu partnerskiego „Projektowanie i testowanie zasad ograniczania, naprawy, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z urządzeń elektrycznych, sprzętu elektronicznego zawierającego również tworzywa sztuczne w Europie Środkowej” (Circular WEEEP) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Europa Środkowa 2021–2027. Miasto Lublin realizuje ten projekt razem z Politechniką Czeską w Pradze, Miastem Gdańsk, Powiatem Bielskim oraz samorządami i środowiskami naukowymi z Włoch, Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Austrii.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments