W piątek (25 stycznia) w Lublinie rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji w Muzeum na Majdanku młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach oraz zwiedzaniu obozowych baraków z przewodnikiem, a dorośli wysłuchać wspomnień więźniów Majdanka i dowiedzieć się, jakie były ich dalsze losy.
W roku 2005 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Wydarzenie obchodzone rokrocznie w wielu placówkach związanych z eksterminacyjnymi działaniami nazistów ma nie tylko uświadamiać o tym, jak wyglądało życie mniejszości etnicznych i wyznaniowych podczas drugiej wojny światowej, ale też uwrażliwiać przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec aktom ludobójstwa w przyszłości. Data nie jest przypadkowa – 27 stycznia 1945 roku wyzwolono więźniów największego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie także po raz kolejny włącza się w globalne obchody rocznicy. Już 25 stycznia o godzinie 10 rozpoczną się zajęcia edukacyjne skierowane do uczniów lubelskich szkół, poświęcone losom żydowskich więźniów Majdanka, a o godz. 11 przy Pomniku-Bramie uczestnicy zapalą upamiętniające ofiary znicze. Goście będą też mogli wziąć udział w aktywnych warsztatach „Historie ukryte w muzealnych eksponatach” na ekspozycji historycznej. Zwieńczeniem piątkowych obchodów będzie zwiedzanie terenu byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
W niedzielę 27 stycznia o godzinie 10 rozpocznie się wykład na temat losów żydowskich więźniów Majdanka, a o 11 tematyczne zwiedzanie terenu byłego obozu koncentracyjnego z wykorzystaniem fragmentów wspomnień więźniów.
Zgłoszenia na niedzielne wydarzenie przyjmowane są do 25 stycznia pod numerem tel. 81 710 28 33. Liczba miejsc ograniczona.