Od piątku (1 marca) jednostki odpowiedzialne za utrzymywanie porządku w Lublinie rozpoczęły pozimowe sprzątanie miasta. Prace są prowadzone na ulicach, chodnikach, przystankach i trawnikach. Miasto zapłaci za to ponad 1,5 mln zł.
– Co roku w marcu rozpoczynamy porządki po zimie. Potrzeby są duże, dlatego wszystkie służby miejskie są w gotowości. Liczymy także na pomoc ze strony mieszkańców – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Remonty dróg
Zarząd Dróg i Mostów przede wszystkim dba o porządek na ulicach w ścisłym centrum miasta. – Prace polegają na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, ścieżek rowerowych, chodników, a także opasek przykrawężnikowych – tłumaczą koordynatorzy akcji.
W ramach bieżących napraw nawierzchni usunięte zostały już ubytki o łącznej powierzchni ponad 10 tysięcy m2, koszty tych prac to ponad 500 tys. zł. Zużyto 475 ton materiałów, w tym 205 ton masy na zimno i 175 ton asfaltu lanego.
Zgodnie z zapisami umowy firmy mają obowiązek na bieżąco patrolować ulice i bez wezwania wypełniać ubytki, które stanowią niebezpieczeństwo w ruchu pojazdów oraz pieszych. Po wiosennym przeglądzie ulic, będą realizowane naprawy nawierzchni. W końcowym etapie planowane jest odnowienie oznakowania poziomego.
Na rok 2019 zaplanowano remonty: ulicy Zana, Herberta, Dunikowskiego, Łęczyńskiej, Bema, Dożynkowej, Arnsztajnowej, Jana Lisa, Nadrzecznej, Sempołowskiej, Słowackiego, Młodej Polski, Lipińskiego, Na Stoku, Fantastycznej, Zdrowej i ulicy Jeziorańskiego.
Sprzątanie przystanków
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zajmuje się utrzymaniem 764 przystanków. Każdego dnia przy utrzymaniu czystości zatrudnionych jest od 10 do 12 pracowników, którzy poruszają się sześcioma pojazdami. Ekipy te pracują na 3 zmiany.
Przystanki sprzątane są również w trybie interwencyjnym. W tym celu kilka lat temu MPK Lublin uruchomiło specjalny numer – 797 400 847, na który pasażerowie oraz kierowcy autobusów i trolejbusów mogą zgłaszać uwagi odnośnie czystości.
W tym roku prace rozpoczęły się jeszcze w lutym. W pierwszej kolejności myte są wiaty w centrum miasta, a następnie te w rejonach peryferyjnych. Do tej pory udało się uprzątnąć (włącznie z umytymi wiatami) 77 przystanków. Prace te będą kontynuowane w zależności od czynników atmosferycznych.
Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest ponad 180 ton śmieci. Na przystankach znajdują się zwykle śmieci komunalne, ale pojawiają się także odpady wielkogabarytowe, takie jak opony, telewizory, części samochodowe, meble, gruz i odpady remontowe itp. W całym roku 2018 zostało wywiezionych z przystanków komunikacji miejskiej 2 428 ton odpadów.