Osiem mobilnych defibrylatorów uzupełni wyposażenie radiowozów Straży Miejskiej Miasta Lublin. Są to urządzenia ratujące życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i zaburzeń pracy serca. W defibrylatory zostaną wyposażone pojazdy, które w danym dniu będą patrolowały ulice Lublina.
– Defibrylatory serca to nowoczesne i niezawodne urządzenia, które poprzez specjalny program poprowadzą przez cały proces ratunkowy. Może je obsługiwać osoba bez wykształcenia medycznego – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Jest to niezwykle istotne z uwagi na potrzebę natychmiastowego dostarczenia impulsu elektrycznego do serca osoby, która znajdzie się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – dodaje.
Defibrylator serca jest stosowany najczęściej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia podczas nagłego zatrzymania krążenia. To urządzenie medyczne, które analizuje pracę serca i w przypadku ustania krążenia za pomocą elektrod defibrylacyjnych dostarcza do niego określoną energię elektryczną. Gdy mamy do czynienia z nieprawidłowym rytmem serca, poprzez defibrylację doprowadzamy do stabilizacji jego pracy jako pompy.
– Jak pokazuje praktyka, tudzież szereg przeprowadzonych badań, wczesne użycie defibrylatora podczas zaburzenia pracy serca i krążenia w ogromnym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia człowieka, oczekującego na interwencję służb medycznych – mówi lubelski radny Marcin Nowak.
Defibrylatory znajdują się w trzech budynkach Urzędu Miasta Lublin: w Ratuszu oraz w biurowcach przy ul. Wieniawskiej 14 i ul. Leszczyńskiego 20. Lokalizacje zostały wybrane z uwagi fakt, że wiele osób załatwia sprawy w tych miejscach.