Żeby ogród lub działka cieszyły oko przez całe lato, warto poznać najpopularniejsze byliny, kwitnące o tej porze roku. Posadzone na rabatach stworzą atrakcyjne kolorowe zakątki.
Płomyk wiechowaty (łac. Phlox paniculata), zwany także floksem wiechowatym to bylina kiedyś powszechnie sadzona w wiejskich ogrodach. W zależności od odmiany płomyk wiechowaty osiąga do 60–120 cm wysokości. Ma gęsto ulistnione, sztywne pędy są zakończone kwiatami o kolorach od białego przez różne odcienie różowego do purpurowego (w zależności od odmiany). Płomyk wiechowaty kwitnie od lipca do września. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym.
Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides var. scabra) – w zależności od odmiany dorasta do 60–120 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty o żółtym kolorze zebrane są w pojedyncze lub półpełne kwiatostany. Może rosnąć w miejscach słonecznych lub półcienistych.
Nachyłek (Coreopsis) – w uprawie spotyka się nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora), który dorasta do 60–80 cm wysokości i nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) osiągający 40–60 cm wysokości. Nachyłki to byliny niewymagające, dobrze tolerują suszę. Potrzebują słonecznego stanowiska.
Rudbekia (Rudbeckia) – kwitnie od lipca do października. Jej kwiatostany złożone są z zółtych lub żółtobrązowych kwiatów języczkowatych i ciemnobrązowych kwiatów rurkowatych. W ogrodach sadzi się najczęściej wysokie: rudbekię lśniącą (Rudbeckia nitida) i rudbekię nagą (Rudbeckia lacinata) oraz niższą (dorastającą do 70 cm wysokości) rudbekię błyskotliwą (Rudbeckia fulgida). Rudbekia potrzebuje nasłonecznionego stanowiska.
Gailardia wielkokwiatowa (Gaillardia grandiflora) – nie posiada wielkich wymagań, kwitnie od lipca do września. Dobrze rośnie w pełnym słońcu.
Pysznogłówka ogrodowa (Monarda x hybrida) –Równie dobrze rośnie na stanowisku nasłonecznionym, jak i w cieniu. Osiąga do 40–100 cm wysokości. Kwiaty mogą mieć białą, żółtawą, różową, czerwoną lub purpurową barwę, są zebrane w główkowate kwiatostany na szczytach wyprostowanych łodyg.
Liatra kłosowa (Liatris spicata) żeby dobrze rosła potrzebuje słonecznego stanowiska, wtedy osiąga pędy o wysokości nawet 1 metra. Kwitnie od lipca do października, ciesząc oko efektownymi kwiatostanami złożonymi z kwiatów w kolorze białym różowym lub fioletowym.
Dzielżan ogrodowy (Helenium x hybridum) szybkorosnąca bylina, o kwiatach żółtych, pomarańczowych, czerwonobrązowych bądź brązowych zebranych w okazałe kwiatostany.
Szałwia omszona (Salvia nemorosa) ma małe wymagania, ale lubi słoneczne stanowiska. Fioletowoniebieskie kwiaty szałwi omszonej można podziwiać od lipca do października
Więcej o ogrodowych bylinach przeczytacie na muratordom.pl