Słynie z leczniczego klimatu i urokliwych krajobrazów. Warto oddać się tu długim spacerom i zgłębić historię twórczości literackiej.

To małe miasteczko uzdrowiskowe leży około 30 km od Lublina. Znajduje się w nim wiele ścieżek turystycznych i zabytków architektonicznych. Nałęczów był też miejscem natchnienia wielu artystów. Tworzyli tu m.in. Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Zofia Nałkowska. Bolesław Prus w 1885 roku napisał o Nałęczowie: “Otóż natura stanowi największy wdzięk Nałęczowa. (…) Gdy twej poetycznej naturze nie wystarcza park – możesz pójść do lasu albo w pole, albo na łąkę. A jeżeli masz ochotę do wycieczek górskich, znajdziesz tu i góry rozmaitej postaci, tudzież na parę wiorst długie wąwozy. Jeżeli tęsknisz do wody, masz i wodę bądź w formie stawu, (…), bądź w formie rzeczki, która wężowym ruchem przemyka się przez łąkę między grabami i wierzbami”.

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Park Zdrojowy

Wybierzcie się do Parku Zdrojowego, który znajduje się w centrum miasta. Wizyta tu nie tylko przyczyni się do polepszenia stanu zdrowotnego kuracjuszy, ale będzie również uciechą dla duszy. W parku znajduje się staw, a na nim wyspa zakochanych, do której prowadzi urokliwy mostek. Na uwagę zasługuje tu również bogata roślinność starannie pielęgnowana od ponad 200 lat. Nowoczesnym akcentem w pełnym historii parku jest Dom Zdrojowy, w którym znajduje się Palmiarnia z wodami mineralnymi oraz Pijalnia Czekolady Wedel.

Muzealne budynki

Muzeum Stefana Żeromskiego znajduje się w dawnej pracowni pisarza stworzonej na styl zakopiański. Zbudowana z bali jednoizbowa chata kryje w sobie duszę Żeromskiego za sprawą jej oryginalnego wyposażenia – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów. Pisarz znalazł w niej natchnienie, żeby stworzyć takie dzieła jak „Duma o hetmanie”, „Słowo o bandosie”, czy „Róża”.

Ulubionym miejscem Bolesława Prusa był Pałac Małachowskich. Mieszkał tam i tworzył „Lalkę”, „Placówkę” oraz „Kroniki”. Właśnie na parterze budynku znajduje się muzeum pisarza, które posiada bogate zbiory jego rękopisów oraz licznych pamiątek po jego rodzinie. Odtworzono też biurko z przypominającą oryginał maszyną Prusa. Niedaleko pałacu, w nałęczowskim parku znajdują się dwa pomniki artysty.

Cudowna natura

Wąwozy z bogatą i bujną roślinnością rozciągają się wokół Nałęczowa tworząc specyficzny mikroklimat uwarunkowany przeważnie wiatrami wschodnimi. Źródła wód mineralnych o wysokiej zawartości żelaza w tzn. Niecce Nałęczowskiej działają leczniczo na dolegliwości związane z układem krążenia. Główny wąwóz Głowackiego znajduje się na prawym zboczy doliny Bystrej, z którego odchodzi kilka mniejszych. Spacerując przez las porośnięty lipą, grabem, jaworem klonem oraz dębami naszą uwagę przykują domy na drzewie – apartamenty W DRZEWACH.

Relaks po długich spacerach? Nic prostszego. Wybierzcie się do kompleksu wodnego Atrium. Basen Aquatonic wyposażony w łóżka bąbelkowe, ławeczki perełkowe ora jacuzzi dotleni ciało, poprawi ukrwienie oraz rozluźni mięśnie. Na wodną aktywność pozwolą tory do pływania oraz sztuczna rzeka.

Fot. Aleksandra Szyszko

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments