Długie, gęste włosy to marzenie wielu kobiet. Niektóre z nas obdarzyła takimi włosami natura, część z nas zmaga się jednak ze słabszymi i wolniej rosnącymi włosami. Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Porost włosów da się przyspieszyć, nawet jeśli nasza genetyka temu nie sprzyja.

Nasze włosy rosną średnio 1 cm miesięcznie i u większość osób osiągają maksymalną długość 70 cm. Włos wyrasta z mieszka, a ten z kolei z pączka włosowego, który jest pierwszy etapem wzrostu. W ostatniej fazie włos żyje od 3 do 6 lat. Każdemu z nas dziennie wypada kilkadziesiąt włosów. Jeśli ta liczba przekracza 100 (kosmyk grubości szczypiorku), może to świadczyć o chorobie lub stanie zapalnym w organizmie. Wypadanie włosów i ich osłabienie może być uwarunkowane genetycznie ale często wiąże się też z innymi czynnikami. Najczęstsze z nich to: zła dieta, nieodpowiednia pielęgnacja, słaba przyswajalność mikroelementów, stres, zmiany hormonalne, reakcja na niektóre leki, choroby skóry, włosów, częste wiązanie włosów, a nawet zbyt rzadkie obcinanie końcówek u fryzjera.

Wcierki do włosów

To skuteczny i niedrogi sposób na przyspieszenie wzrostu włosów. Wcierki kosztują od 15 do 50 zł i można je nabyć w zielarniach, niektórych drogeriach i kosmetycznych sklepach internetowych. Wcierki, zgodnie z nazwą wcieramy w skórę głowy, na minimum pół godziny przed myciem głowy, a jeżeli mamy taką możliwość, to zostawiamy na całą noc. Składniki wcierek, jakich warto szukać to: pijawka lekarska, proteiny jedwabiu, olej z pokrzywy, olej z łopianu, olej z podbiału, skrzyp polny, szyszki chmielu, flawonoidy, witaminy: B1, B2, B5, A, E, PP, C

Napój z drożdży na porost włosów

Sposób znany i używany przez nasze babcie. Sprawdza się u wielu osób, a oprócz włosów wzmacnia też paznokcie i łagodzi trądzik. Drożdże zawierają witaminy z grupy B wspomagające wchłanialność żelaza, aminokwasy oraz selen, chrom, cynk, kobalt, fosfor, mangan, molibden, magnez, żelazo, potas, sód i jod, miedź. Dzięki temu mają świetny wpływ zarówno na kondycję naszych włosów, jak i cery.

Jak przygotować napój? Półtorej kostki drożdży spożywczych rozdrabniamy i wkładamy do kubka, który zalewamy wrzątkiem lub gotującym się mlekiem. Mieszamy całość, aż dokładnie się rozpuści. Pijemy po przestygnięciu – najlepiej codziennie.

Suplementy na porost włosów

Dostępne w drogeriach i aptekach suplementy mają bardzo zróżnicowane ceny. Warto szukać tych z wapniem, witaminą B5 – kwasem pantoteinowym, cynkiem, biotyną czy skrzypem. Wiele osób widzi efekty ich działania, jednak często kończą się one razem z zaprzestaniem przyjmowania tabletek. Rzeczywiście uzupełniają witaminy i mikroelementy brakujące w diecie, dlatego mogą być ratunkiem dla tych, którzy nie mają czasu lub ochoty zdrowo się odżywiać. Jeżeli dana marka ma w swojej ofercie również szampony lub ampułki, warto je stosować, aby działać na włosy od wewnątrz i od zewnątrz.

Dieta

Dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Jednym z ważniejszych składników, który powinniśmy w niej dostarczać naszemu organizmowi jest żelazo. Dorośli mężczyźni powinni spożywać dziennie 8 mg żelaza, a kobiety 18 mg. Żelazo znajduje się m.in. w warzywach strączkowych, mięsie, suszonych owocach i nabiale. Jego przyswajalność można zwiększyć, jedząc produkty bogate w witaminę C. Na porost włosów ma wpływ również spożywanie witamin z grupy B (łosoś, jajka, nabiał) oraz cynku (kasze, pestki, kakao, żółty ser).

Więcej o metodach na piękne włosy przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
nata
nata
5 lat temu

Mój sposób na piękne włosy to wcierka kaminomoto, pochodzi z Azji i ma w składzie zioła pobudzające porost włosów.