Znicze, wiązanki i zaduma – tak w Polsce obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Są jednak kraje, w których tego dnia panuje zupełnie inny klimat. W Meksyku królują kolorowe czaszki, a w Gruzji mocno zakrapiane winem bale. Zobaczcie jak w innych krajach świętuje się 1 listopada.
Japonia
Bon. Święto, podczas którego Japończycy wspominają zmarłych przypada w połowie lipca lub sierpnia. W tym czasie według ich wiary dusze zmarłych powracają na Ziemię. Na progach domów ustawiane są latarnie tzw. „mukaebi”, czyli „ognie powitalne”. W wielu miastach na ulicach i przed świątyniami odbywają się rytualne tańce Bon-Odori. Budowane są specjalne ołtarze poświęcone pamięci zmarłych. Wielu Japończyków robi sobie wtedy wolne i jedzie w rodzinne strony, mimo, że ustawowo nie są to dni wolne od pracy.
Chiny
Z kolei Chińczycy zapalają przy grobach świeczniki i kadzidełka. Robi to jednak tylko najstarszy członek rodziny, a przed nagrobkiem stawiają miskę z rytualnym posiłkiem. Wszyscy członkowie rodziny, w kolejności od najstarszego do najmłodszego, oddają hołd zmarłym bijąc trzykrotnie czołem o ziemię.
W Chinach obchodzi się także święto duchów. Uroczystości urządzane są na cmentarzach oraz w prywatnych domach. Tradycją jest puszczanie na wodę małych trzcinowych łódek z lampionami, które mają wyznaczać kierunek zagubionym duszom.
Ekwador
Tu rodziny świętują przy suto zastawionym stole. Wspominają zmarłych smakując tradycyjnych ekwadorskich potrwa: Jedzą m.in. chleb guagua, który ma kształt dziecka oraz piją colada morada – napój z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców.
Mieszkańcy tego kraju w Święto Zmarłych tłumnie odwiedzają groby zmarłych bliskich, aby właśnie tam podzielić się z nimi obiadem.
Meksyk
Meksykanie świętują przez trzy dni, dzieląc obchody na dwie części. Pierwsza odbywa się 31 października i poświęcona jest zmarłym dzieciom, które nazywane są aniołkami. Druga, 1 i 2 listopada, dotyczy dorosłych. Dia de los Muertos to bardzo barwne i radosne święto.
Tu nikogo nie dziwią strojne ołtarze na Święto Zmarłych, pełne słodyczy, kwiatów i kolorowych „nieboszczyków”. Wystawiane są wszędzie – w domach i w biurach, na głównych placach miast i wiosek.
Bardziej niż samo umieranie liczy się to, co dzieje się po odejściu na drugą stronę. Dlatego Dzień Zmarłych traktuje się w Meksyku jako powód do radości i miłych wspomnień. Zmarli przybywają z powrotem na ziemię i należy z nimi ucztować.
Hiszpania
Dia Todol los Santos to dzień wolny od pracy w całej Hiszpanii. Tego dnia Hiszpanie odwiedzają miejsca spoczynku swoich zmarłych, przynoszą im kwiaty i modlą się za nich. W Święto Zmarłych nie może zabraknąć w sklepach i domach przede wszystkim huesos de Santo, marcepanowych kości świętych oraz empiñonados lub panellets, marcepanowych szyszek otoczonych orzechami pinii.
USA
Amerykanie z kolei obchodzą Halloween, czyli swoją własną odmianę Wszystkich Świętych, wywodzącą się z celtyckiej tradycji. Korzenie święta sięgają pogańskiego festiwalu Samhain celebrowanego wśród Celtów na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dla Celtów Samhain oznaczało początek nowego roku, ale jednocześnie moment, kiedy zasłona pomiędzy światami – widzialnym i duchów – unosiła się na chwilę. Wtedy Nazwa Halloween to skrót od “All Hallow Eve”, czyli wigilii Wszystkich Świętych.
Przed Halloween kupują maski i kostiumy, w które przebierają się głównie dzieci. Zgodnie z tradycyjnym obyczajem chodzą one tego dnia grupami, przebrane za zjawy, duchy i potwory, od domu do domu, pukają do drzwi i, grożąc psotami, proszą (słowami „trick or treat”) o poczęstunek.
Nikaragua
Tu rodziny odwiedzają groby, jednak nie po to by zapalić znicz, ale żeby przy nich spać przez całą noc. Rozstawia się namioty, w których urządza się fetę na cześć tych, co odeszli. Na grobach składa się kwiaty i jedzenie, zapala świece, a nawet dekoruje mogiły barwnymi ozdobami.
Francja
Dzień Wszystkich Świętych jest nietypowy. Tylko na nielicznych grobach płoną znicze. Na cmentarz przybywają tłumy, jednak nie po to by wspomnieć bliskich, a… sławnych. Najbardziej obleganym miejscem w tym dniu jest grób legendarnej gwiazdy rocka – Jima Morrisona na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Przybysze czuwają nad grobem swego idola cały dzień i noc, śpiewając i grając na gitarach jego najpopularniejsze przeboje.
Boliwia
„Dzień Czaszki”. Święto to jest obchodzone tydzień po uroczystościach z okazji Święta Zmarłych i jest formą podziękowania duszom bliskich za ich opiekę.
Mieszkańcy tego kraju wierzą, że 1 listopada, w samo południe, zmarli przybywają do ich domów. Dla przybyszów z zaświatów piecze się specjalne chlebki, które tego dnia wystawiane są na dużym stole. Pieczywo ma różne kształty, w każdy z nich ma inną „moc”: konie mają ułatwić duszom podróże, a lamy przynieść dary ofiarowane przez krewnych. Najwięcej podarunków przygotowuje się dla tych, którzy odeszli niedawno. Po krótkim pobycie w domu, ucztowanie przenosi się na cmentarz. Wg Boliwijczyków, dusze opuszczają to miejsce 1 listopada po południu.
Gwatemala
W Gwatemali z okazji święta zmarłych organizowane są wielkie festyny. Elementy religii katolickiej mieszają się tu z tradycją Majów. Uroczystości trwają od 21 października do 2 listopada. Najważniejszy jest Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada), w którym czci się pamięć zmarłych dzieci. Gwatemalczycy odwiedzają cmentarze całymi rodzinami, ucztują na grobach, ofiarowują zmarłym prezenty.
ok