Pożyczki na wszystko i wszędzie to swoiste podsumowanie współczesnych czasów rządzonych przez chęć konsumowania coraz większej ilości dóbr. Zazwyczaj nie jest to zjawiskiem jednoznacznie złym, jednak w sytuacji, gdy czujemy, że zaraz przestaniemy sobie radzić, dobrze jest coś z nim zrobić. Kredyt konsolidacyjny jest właśnie narzędziem do takich “zadań specjalnych”.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to dość specyficzny produkt bankowy. Nie zaciągamy go bowiem po to, aby zrealizować jakiś swój wybrany cel czy zakupić upatrzoną rzecz, ale po to,aby zebrać wszystkie dotychczasowe zobowiązania w jedno, co ułatwia ich spłatę. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej odnaleźć się w naszej aktualnej sytuacji finansowej, jeżeli nie należy ona do prostych, a także możemy nieco ułatwić sobie spłatę wszystkich naszych pożyczek. Kredyty gotówkowe konsolidacyjne (oferty dostępne na https://direct.money.pl/kredyty-gotowkowe-konsolidacyjne/) mają więc za zadanie nie tyle dać nam nowe środki, co uprościć finalizowanie innych zobowiązań.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Sam mechanizm działania kredytu konsolidacyjnego jest bardzo prosty: bank podsumowuje nasze wszystkie aktualnie trwające pożyczki i na ich podstawie wylicza nam jedną ratę, którą płacimy zamiast kilku osobnych. Czasem jest ona niższa, niż suma wpłat, które zlecalibyśmy oddzielnie, więc jeżeli mamy naprawdę nieciekawą sytuację finansową, można potraktować ten produkt bankowy jako swoiste koło ratunkowe. Z drugiej strony jednak należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny ma dłuższy okres spłaty, niż nasze pożyczki liczone oddzielnie, więc wprawdzie miesięcznie zapłacimy mniej, ale jednak będziemy musieli regulować raty przez dłuższy czas. Dobrze dobrany balans pomiędzy jednym a drugim czynnikiem jest tym, co czyni to rozwiązanie atrakcyjnym.

Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli mamy możliwość, lepszą opcją jest niemal zawsze spłata wszystkich zobowiązań oddzielnie. Czasem jednak pojawiają się takie momenty, gdy kredyt konsolidacyjny może okazać się lepszą opcją. Przykładem takiej sytuacji może być utrata pracy i w konsekwencji zajęcie się czymś gorzej płatnym, gdzie bardziej będzie nam zależało na obniżeniu raty, niż na wygodzie jako takiej. Podobnie w przypadku, gdy mamy naprawdę dużo pożyczek na koncie i powoli zaczynamy gubić się już w terminach spłaty – wtedy jedna rata i spłata rozłożona na dłuższy czas mogą być bardzo pomocne. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, co nam się bardziej opłaca oraz czy możemy sobie na to pozwolić: jeżeli jesteśmy w stanie bez problemu uregulować zobowiązania po kolei, pojedynczo, to warto tak właśnie postąpić.

Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji zobowiązań?

Wybierając kredyt konsolidacyjny musimy pamiętać o relacji dwóch parametrów: czasu spłaty i oprocentowania. Jeżeli mamy problemy finansowe, wizja oddania większych pieniędzy w dłuższym czasie niekoniecznie jest tym, czego poszukujemy. Z tego powodu – jeżeli już naprawdę nie mamy innej opcji – warto bardzo dobrze wczytać się w warunki, jakie oferuje interesujący nas bank. Jeżeli podejdziemy do tego tematu odpowiedzialnie, istnieje bardzo duża szansa, że znajdziemy kredyt konsolidacyjny, który nie zabierze nam dużo więcej środków z konta, ale jednocześnie pomoże uporać się ze zobowiązaniami we w miarę sensowny sposób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments