Czy w lubelskich szpitalach odbywają się porody rodzinne? Sprawdziliśmy, jaka jest sytuacja w najbardziej popularnych placówkach w Lublinie i regionie.
– W SPSK nr 1 trwa przebudowa, a warunki lokalowe na razie uniemożliwiają wznowienie porodów rodzinnych w obecnej sytuacji. Decyzja ta podyktowana jest przede wszystkim troską o zdrowie rodzących pacjentek i ich dzieci. O zmianach w tym zakresie będziemy informować na stronie internetowej – wyjaśnia Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK nr 1 w Lublinie.
Ze względu na remont placówki na porody rodzinne nie zdecydował się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. – Na oddziale Położnictwa i Ginekologii z Izbą Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala porody rodzinne są już wieloletnią tradycją, jednak z uwagi na trwający remont tego oddziału nie jest możliwe przyjmowanie porodów rodzinnych – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Piasecka z Oddziału Położnictwa i Ginekologii szpitala. Jednocześnie tłumaczy, że decyzja dotycząca porodów rodzinnych zapadnie po zakończeniu remontu, ale będą również brane pod uwagę kwestie bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa.
Na przywrócenie możliwości porodów rodzinnych nie zdecydował się również szpital przy ul. Jaczewskiego 8 w Lublinie. Swoją decyzję tłumaczy względami bezpieczeństwa. – Z uwagi na sytuacje epidemiologiczną i brak możliwości zapewnienia na trakcie porodowym warunków bezpieczeństwa epidemiologicznego zgodnie z zaleceniami konsultantów z dziedziny położnictwa, porody rodzinne nie zostały wznowione. Analizujemy możliwość zmiany infrastruktury na trakcie porodowym celem spełnienia wymogów bezpieczeństwa epidemiologicznego zarówno dla pacjentki, osoby towarzyszącej i personelu – tłumaczy Marta Podgórska, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
W regionie
Dotychczas w województwie lubelskim na wznowienie porodów rodzinnych zdecydował się między innymi Wojewódzki Szpital w Białej Podlaskiej oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach. Możliwość porodów rodzinny jest również wznowiona w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świdniku.
– Na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym naszego szpitala odbywają się porody rodzinne – potwierdza Ewa Tomasiak z sekretariatu dyrektora PZOZ w Świdniku. Szpital wystosował również specjalne oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim, że podczas porodu może być tylko jedna osoba towarzysząca, która podlega takim samym procedurom jak pacjent, czyli ma sprawdzaną temperaturę oraz wypełnia ankietę epidemiczną. Dodatkowo osoba towarzysząca powinna mieszkać z rodzącą co najmniej przez 14 dni przed porodem, a w dniu porodu musi być zdrowa, nie może być objęta kwarantanną, izolacją ani mieć styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19. Każda osoba przebywająca podczas porodu bezwzględnie musi mieć zasłonięte usta oraz nos maseczką ochronną, a także rękawiczki na dłoniach i fartuch flizelinowy dostarczony przez personel traktu porodowego.