Tegoroczne wakacje spędź oryginalnie – w Malborku i na Żuławach. Samochodem, pieszo i na rowerze przemierzysz rozległą, płaską krainę Żuław Malborskich. A zwiedzając okolice największej średniowiecznej twierdzy Europy, przekonasz się, że Malbork to więcej niż zamek i Krzyżacy. Sięgnij po nowy darmowy przewodnik „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”, w którym znajdziesz aż 7 pomysłów na jednodniowe wycieczki w krainie między Wisłą a Nogatem.
Malbork to więcej niż zamek i Krzyżacy
Turystów do Malborka, niczym magnes, przyciąga krzyżacki zamek wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Przyjeżdżają tu, by poznać największą średniowieczną warownię Europy. Z zamkowej wieży fotografują nizinne tereny Żuław leżące po drugiej stronie Nogatu, ale rzadko ich wzrok pada na obszar dawnego Starego Miasta. Tymczasem przed wojną tętniący życiem trakt prowadzący z zamku do średniowiecznej Bramy Mariackiej otaczały rzędy podcieniowych kamienic. Tę historię odkrywają dziś przemierzając multimedialną trasę Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji.
Gdy przyjedziesz do Malborka i wybierzesz się na całodniowy spacer, zobaczysz imponujące XIX i XX-wieczne budynki z czerwonej cegły i zachwycisz się odnowionym, zabytkowym dworcem kolejowym. Jeśli do planu zwiedzania dołączysz wejście na wieżę ciśnień, wizytę w Parku Północnym, piknik na miejskiej plaży, park ruchomych smoków i dinozaurów, park linowy, rolki i rowerowy przejazd bulwarami nad Nogatem, okaże się, że dwa dni na Malbork to za mało.
Malbork to Brama Żuław
Na północ od Malborka rozciągają się Żuławy Malborskie, które od średniowiecza były rolniczym zapleczem miasta. Krzyżacy, rezydując w Malborku, lokowali żuławskie wsie i osuszali tereny leżące poniżej poziomu morza. Po upadku zakonu krzyżackiego i powodziach, które w XVI w. nawiedziły region, na Żuławy przybyli menonici. Ślady tej protestanckiej społeczności turyści odkrywają odnajdując pełne symboli stele na największym pomenonickim cmentarzu w Stogach koło Malborka.
Gdy będziesz przemierzać nizinne tereny Żuław, odkryjesz tajemnice strzeżone przez podcieniowe domy, ruiny ceglanych kościołów i ostatni wiatrak-holender. Korzystaj z przygotowanych tu dla turystów ścieżek rowerowych i wiat wypoczynkowych. Docieraj rowerem do punktów widokowych na wałach Wisły i Nogatu.
Prawdziwego, ekskluzywnego spokoju z dala od tłumów zaznasz przemierzając Żuławy pieszo. Dotrzesz do miejsca spotkania trzech rzek i zobaczysz, skąd kajakarze wyruszają na jednodniowe spływy Nogatem do Malborka. Zachwycą Cię pola ciągnące się aż po horyzont oraz sarny i zające przebiegające drogę.
Zaplanowaliśmy dla Ciebie 7 dni w Malborku i na Żuławach
Zarezerwuj nocleg, przyjedź do Malborka i skorzystaj z gotowych planów wycieczek. W darmowym przewodniku „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy” zaplanowaliśmy dla Ciebie aż 7 dni w Malborku i powiecie malborskim. Od razu ruszysz z nim w drogę. To idealny planer podróży z opisami wycieczek, mapami, regionalnymi ciekawostkami i zadaniami do wykonania: licz słupy w domach podcieniowych, szukaj malborskich monet i docieraj do miejsc, w których zrobisz unikatowe, pamiątkowe zdjęcia.
Wersję drukowaną przewodnika otrzymasz w informacji turystycznej w Malborku, a wersję elektroniczną PDF pobierzesz na telefon ze strony TUTAJ
➡ https://www.facebook.com/VisitMalbork/
➡ https://www.facebook.com/pomorskie.travel
➡ https://www.instagram.com/pomorskietravel/
fot. Materiały organizatora