Ajwar jest to klasyczna pasta warzywna wywodząca się z tradycyjnej kuchni bałkańskiej. Ta aromatyczna pasta dodawana jest praktycznie do wszystkiego, zwłaszcza do smarowania chleba, jako dodatek do serów, wędlin oraz jako przyprawa do wszelkich dań gotowanych. Żadne grillowane mięso w Serbii, Albanii czy Macedonii nie może obyć się bez dodatku ajwaru. Warto mieć w domu swój własny ajwar, przygotowany według ulubionej receptury i wykorzystywać go przez cały rok, chociażby zamienne z pesto, do przygotowania pysznego dania z makaronu. Smacznego!
Ajwar bakłażanowy
Składniki:
2 kg bakłażanów
10 dag dojrzałych pomidorów
25 dag papryki
1 pęczek koperku
1 pęczek natki pietruszki
2 łyżki soku z cytryny
Szczypta cukru i soli
Przygotowanie:
Umyte warzywa upiec na blasze, w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku. Wyjąć z piekarnika, przykryć folią aluminiową, lekko ostudzić. Obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne, zemleć.
Posiekać natkę pietruszki i koperek, połączyć ze zmielonymi warzywami, posolić, dodać cukier oraz sok z cytryny. Przełożyć do rondla i gotować na małym ogniu przez 30 minut, stale mieszając.
Ajwar przełożyć do słoiczków i pasteryzować około 30 minut.
Ajwar paprykowy
Składniki:
2 kg ostrej, mięsistej papryki
1 kg bakłażanów
1 duża główka czosnku
1 szklanka oliwy
1 szklanka octu winnego
sól i cukier do smaku
Przygotowanie:
Umyte i osuszone papryki i bakłażany wstawić na blasze do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C na 5-7 minut. Przestudzić i obrać ze skórki i gniazd nasiennych. Pokroić w kostkę.
W rondlu rozgrzać ¾ szklanki oliwy, wrzucić pokrojone warzywa i dusić na małym ogniu, pod przykryciem około 25 minut, dodać sól, cukier oraz posiekany czosnek. Wlać ocet i stale mieszając gotować przez 40-50 minut, aż warzywa się rozgotują.
Gorący Ajwar przełożyć do wyparzonych słoiczków, na wierzch każdego wylać łyżeczkę oliwy, dokładnie zakręcić pokrywkę. Pasteryzować na sucho.
* Pasteryzacja na sucho polega na ustawieniu zamkniętych słoików z gotowym przetworem w piekarniku, na blaszce wyłożonej bawełnianą ściereczką. Słoiki należy ułożyć tak, aby nie stykały się ze sobą, ani nie dotykały ścian piekarnika. Należy ustawić temperaturę w piekarniku na 120-130 stopni C i od momentu osiągnięcia właściwej temperatury dopiero liczyć czas pasteryzacji. Pasteryzowanie w piekarniku powinno przebiegać przez tyle czasu, ile podane jest w przepisie lub jeżeli nie jest on określony, to około 15 minut. Po wyznaczonym czasie trzeba wyłączyć grzanie i pozostawić słoiki na kolejne 15 minut.
Ostudzone przetwory wkłada się do zimnego piekarnika, a gorące do już nagrzanego piekarnika.
Fot. Zdjęcie poglądowe/ Pexels