W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie funkcjonuje bank mleka. Jest on przeznaczony między innymi dla wcześniaków, czyli dzieci, które urodziły się wcześniej niż w 9 miesiącu ciąży. Z mleka, które jest dostępne w lubelskim banku korzystają pacjenci z całego regionu.
Bank mleka powstał trzy lata temu. – Uznałyśmy, że nie ma takiej instytucji na terenie całego województwa lubelskiego, a były one już na mapie całej Polski. Najpierw zaczęłyśmy rozmawiać o tym, jak ściągać mleko dla naszych wcześniaków i wymieniać je między szpitalami w ramach współpracy. Zastanawiałyśmy się, czy nie korzystać z obcych banków mleka, ale okazało się, że jest to bardzo duży problem logistyczny i finansowy – dr n. med. Justyna Domosud, kierownik Banku Mleka w SPSK nr 1 w Lublinie.
Początki były trudne. – Musiałyśmy przystąpić do konkursu ministerialnego. 80 procent środków uzyskałyśmy z Ministerstwa Zdrowia, a 20 procent od dyrekcji szpitala. Po spełnieniu wymogów formalnych, które były skomplikowane otrzymałyśmy dofinansowanie. Od tego momentu już praktycznie non stop działa bank mleka – dodaje dr Domosud.
Mleko jest pozyskiwane od dawczyń. Obecnie jest takich sześć. Z banku mleka korzystał mały Maciuś, syn pani Justyny, która urodziła go na przełomie 7 i 8 miesiąca ciąży. – Korzystaliśmy z mleka pobranego z banku. Cieszyłam się, że jest taka możliwość, bo moja ciąża była zagrożona. Wiedziałam też, że może się ona zakończyć przedwcześnie i że w razie potrzeby pomoc dziecku zostanie udzielona – mówi Justyna Kornacka z Tomaszowa Lubelskiego, mama wcześniaka.
Mleko kobiece jest niezwykle ważne dla wcześniaka. – Bank mleka kobiecego funkcjonuje w szczególności dla wcześniaków. Mleko kobiece jest niezbędnym pokarmem, dzięki któremu nasi pacjenci rzadziej chorują i mam mniej powikłań infekcyjnych. Celem banku jest podawanie mleka od pierwszych godzin ich życia, aby przez cały okres pobytu na intensywnej terapii nie było żadnej sytuacji, gdzie dziecko dostaje mieszankę sztuczną – mówi dr n. med. Monika Marzec, kierująca oddziałem noworodków w SPSK nr 1 w Lublinie.
W SPSK nr 1 rocznie rodzi się około 100 wcześniaków. Połowa z nich wymaga hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii i to właśnie ta grupa dzieci korzysta z banku mleka. – Poród przedwczesny wiąże się z tym, że kobieta jest zestresowana i laktacja występuje znacznie później niż przy porodzie naturalnym. Mleko z banku mleka jest rozwiązaniem na te pierwsze dni po porodzie. Większość pacjentów otrzymuje to mleko od swojej mamy już po kilku dniach – podkreśla Monika Marzec.
Fot. Dominika Polonis