W ramach projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” w naszym mieście oraz zaprzyjaźnionym ukraińskim Łucku odbędzie się 17 projektów rewitalizacyjnych. Jednym z obiektów podjętych odnową będzie Baszta Gotycka przy ul. Jezuickiej.
– Miasto Lublin to przykład samorządu, dla którego rewitalizacja Starego Miasta, promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz dialog międzykulturowy stanowią ważne elementy wykorzystywane w transgranicznej współpracy i realizacji działań strategicznych miasta. Projekt „Nowe życie Starego Miasta” łączy ponad 20-letnią współpracę miast partnerskich Lublina i Łucka w obszarze transgranicznym, istotnym z punktu widzenia położenia geograficznego województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego, a także historycznego i turystycznego.
Rewitalizacja Baszty Gotyckiej będzie jednym z największych zadań w ramach organizowanego projektu. Struktura murów baszty zostanie zakonserwowana, wykonawca doda również drewniane podesty. Prace konserwatorskie będą dotyczyły ceglanego lica. Zakończą się z końcem 2019 roku. Jednym z elementów projektu jest również oświetlenie baszty. Niestety nie będziemy mogli wejść do budowli. Zostanie przeprowadzony remont pokrycia dachowego, montaż iluminacji baszty, rekonstrukcja wnętrza baszty i fragmentu murów obronnych.
Powstanie lubelskiej baszty półokrągłej, zwanej także szewską, datowane jest na przełom XV i XVI wieku. W Średniowieczu przebywali w niej szewcy i kupcy czuwający nad bezpieczeństwem miasta.
W czasach Średniowiecza była ona częścią wysokich na 7 metrów murów obronnych, w których umieszczono otwory strzelnicze i zadaszone drewniane ganki dla straży. Stacjonowali w nich miejscy szewcy, zobowiązani do obrony tego fragmentu obwarowania – stąd jedna z funkcjonujących do dziś nazw “baszta szewska”. Według ówczesnego prawa każdy cech rzemieślniczy działający na terenie miasta miał chronić jedną z jego wież i przylegający do niej kawałek muru.
Stworzenie XVI-wiecznej makiety Wzgórza Zamkowego z brązu i umieszczenie jej w obszarze Starego Miasta jest kolejną atrakcją turystyczną i promocyjną dofinansowywaną z projektu, przygotowaną z myślą o mieszkańcach i gościach Lublina.
Inne działania projektowe ze strony Lublina to przede wszystkim opracowanie nowych i ulepszenie starych szlaków turystycznych, opracowanie publikacji naukowej dotyczącej historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych oraz opracowanie folderu dla dzieci poświęconego legendom Lublina i Łucka.
Liderem projektu jest Miasto Łuck. Działania po stronie partnera ukraińskiego skupiać się będą wokół prac mających na celu ożywienie dawnej świetności Wieży Czartoryskich wraz z murem obronnym, klasztorem Jezuitów i podziemnymi piwnicami.
Aranżacja interaktywnego muzeum rycerstwa średniowiecznego w piwnicach pod wieżą oraz stworzenie ekspozycji w lochach klasztoru to działania, które zostaną wykonane w celu stworzenia cennych atrakcji dla mieszkańców Łucka i turystów odwiedzających miasto. Projekt dopełniają konferencje naukowe i kampania informacyjno-promocyjna.