Legendę o Czarciej Łapie zobaczymy w sobotę, 15 czerwca, w wykonaniu Poławiaczy Pereł Teatru Improv podczas plenerowego i interaktywnego spektaklu przed Trybunałem w Lublinie. Wydarzenie wpisuje się w Festiwal Legend Lubelskich i rozpocznie się o godzinie 20.

Poławiacze Pereł w składzie Przemysław Buksiński, Łukasz Szymanek, Michał Łysiak, Marcin Wąsowski, Mirek Urban i Remigiusz Jankowski są pomysłodawcami spektaklu, w którym pokusili się o interpretację jednej z najsłynniejszych lubelskich legend – Legendy o Czarciej Łapie i Sądzie Diabelskim. Historia choć poważna, w ich wykonaniu będzie zabawna i przygotowana nie tylko dla dorosłych, ale i tych najmłodszych uczestników. Poza grupą Poławiaczy w spektaklu wezmą też udział aktorzy z Teatru ITP, Akademii Teatralnej Jerzego Turowicza oraz Magdalena Stec.

Dwugodzinny spektakl jest pierwszym, scenariuszowym widowiskiem lubelskiej grupy, która dotychczas wystawiała głównie sztuki improwizowane. Podczas wydarzenia nie zabraknie śpiewu, tańca oraz dobrego humoru. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Lubelska legenda o Czarciej Łapie mówi, że w 1637 roku w Trybunale Koronnym w Lublinie odbył się proces pewnej wdowy z bogatym magnatem. Spór dotyczył majątku, którego bogaty magnat chciał sobie przywłaszczyć po śmierci męża wspomnianej wdowy. Przekupieni przez niego sędziowie wydali ostatecznie wyrok korzystny dla niego. Wtedy wdowa wzniosła ręce do góry i zawołała: Gdyby diabli sądzili to wydaliby sprawiedliwszy wyrok. O północy w sali posiedzeń sądu zjawili się sędziowie w czarnych perukach. Pisarz, naoczny świadek tych wydarzeń, zobaczył diabelskie rogi dobrze ukryte wśród gęstych włosów. Rozpoczęło się posiedzenie “diabelskiego sądu”. Czart-obrońca wygłosił krótka mowę, w której dowiódł o prawie wdowy do majątku po zmarłym mężu. Sąd diabelski po wysłuchaniu mowy wydał wyrok korzystny dla wdowy. Następnego dnia rano przybyli sędziowie ujrzeli wypaloną czarcią łapę na ich stole sędziowskim.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments