Badania profilaktyczne są niezwykle istotną kwestią i powinny być wykonywane regularnie. Warto z nich korzystać, bo pozwalają wykryć chorobę na wczesnym jej etapie i umożliwić leczenie. Podpowiadamy, gdzie w Lublinie można wykonywać bezpłatne badania.

Niedoczynność tarczycy

Zespół naukowców z Wydziału Farmaceutycznego i Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracował projekt mający na celu zbadanie wpływu wybranych chemicznych czynników środowiskowych na przebieg choroby Hashimoto oraz nasilenie procesu autoimmunizacyjnego u pacjentów z regionu lubelskiego.

Przeprowadzone badania pozwolą na określenie zawartości w organizmie wybranych pierwiastków o działaniu pozytywnym lub szkodliwym na organizm człowieka, a także licznych związków chemicznych o potencjalnym szkodliwym działaniu na gruczoł tarczowy.

Do tych bezpłatnych badań zostaną wykorzystane bardzo kosztowne oraz niedostępne komercyjnie nowoczesne metody analityczne. Rekrutacja kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy o różnej etiologii (200 osób) oraz osób zdrowych (100-osobowa grupa kontrolna) rozpoczęła się 18 marca.

Zgłosić się na badanie możecie tutaj 

Badania kręgosłupa

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie jako pierwszy w Polsce podpisał umowę na badania kręgosłupa. Badania będą skierowane do osób powyżej 18 roku życia, czynnych zawodowo, z przewlekłymi bólami kręgosłupa. Ze wsparcia skorzystają także lekarze i pielęgniarki medycyny pracy oraz pracownicy BHP.

Projekt umożliwi przebadanie 1500 osób. Skorzystają one z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, badań laboratoryjnych, obrazowych oraz leczenia zachowawczego w postaci warsztatów rehabilitacji ruchowej. Będzie więc między innymi rehabilitacja pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty.

Zainteresowane badaniami osoby powinny skontaktować się ze szpitalem. Nr telefonu – 81 724 43 64, e-mail: szpital@spsk4.lublin.pl

Badanie boreliozy w Sanitasie

W lubelskim Sanitasie możecie wziąć udział w bezpłatnych badaniach pod kątem boleriozy. Program skierowany jest do mieszkańców województwa lubelskiego w wieku aktywności zawodowej, z uwzględnieniem grup wysokiego ryzyka, czyli rolników, leśników, myśliwych, a także tych, którzy podejrzewają u siebie boreliozę lub mieli kontakt z kleszczem.

Program rozpoczyna się przeprowadzeniem przez pielęgniarkę wywiadu z pacjentem i uzupełnieniem ankiety kwalifikacyjnej, w celu wyłonienia osób z podejrzeniem choroby. Pacjenci, u których istnieje ryzyko zakażenia boreliozą zostaną skierowani na badania diagnostyczne, czyli wykonanie testu Elisa w klasie IgM oraz IgG. W przypadku, gdy wynik testu Elisa będzie pozytywny lub wątpliwy, pacjent zostanie skierowany przez lekarza na dalszą diagnostykę, czyli na test potwierdzający Western-Blot w klasie IgM oraz IgG z wynikami którego zostanie skierowany na konsultację do specjalisty chorób zakaźnych, gdzie uzyska informację o ewentualnej potrzebie podjęcia dalszego leczenia w ramach NFZ.

Aby przystąpić do badania należy skontaktować się z Sanitasem. Nie trzeba być na czczo, aby wykonać test. Borelioza choć jest chorobą zakaźną, nie jest zaraźliwa. Niezdiagnozowana może być jednak niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Telefon: 81 53 40 400.

A w regionie:

Bezpłatna mammografia

Po województwie lubelskim mimo pandemii jeździ mammobus. Badania w kierunku raka piersi przeznaczone są dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat i dla tych, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały wykonywanej mammografii. W piątek (19 marca) z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać mieszkanki Niedźwiady i Nałęczowa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments