Pojawiają się na murach, krzewach i wchodzą nam do domu. Są podobne do naszych polskich biedronek, jednak ich ugryzienie może się skończyć nawet alergią. Biedronki azjatyckie (znane też jako biedronki ninja lub arlekin) to najczęściej żółte lub pomarańczowe biedronki w czarne kropki. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań. Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga. Jak się pozbyć biedronek azjatyckich z domu? Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), inaczej biedronka arlekin, harlekin lub biedronka ninja, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Do Europy sprowadzono je w XIX w. do zwalczania mszyc na terenach upraw rolnych, jednak wymknęły się spod kontroli. Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne. Bardzo szybko się rozmnażają i zasiedlają tereny dotychczas zajmowane przez nasze rodzime biedronki. Poza tym, gdy brakuje pokarmu zjadają inne owady, także jaja i larwy innych biedronek.

W Polsce biedronki azjatyckie pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu obserwuje się występowanie biedronki w całym kraju. W okresie jesienno-zimowym poszukują one schronienia. Na zimę chowają się pod ziemią, pod korą drzew, dziuplach ptaków albo framugach okiennych czy futrynach w naszym domu. Chociaż podobne są do naszej rodzimej biedronki ich ukąszenia potrafią być uciążliwe, a nawet powodować alergię.

Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Poza tym biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta, powodując objawy alergii, takie jak: nieżyt nosa, astma, pokrzywka oraz obrzęk naczynioruchowy. Amerykańscy naukowcy opisali dwa przypadki dzieci po ekspozycji na biedronki z ciężkim alergicznym obrzękiem naczynioruchowych twarzy, które wymagały pomocy oddziału ratunkowego. Ponadto w momencie zagrożenia wydzielają żółtą substancję (hemolimfę), która pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, których nie da się usunąć.

Jak się ich pozbyć? Najskuteczniejszą bronią w walce z biedronką azjatycką w domu jest odkurzacz. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik. Okna w domu warto zabezpieczyć moskitierą, żeby zapobiec dostaniu się biedronek azjatyckich do środka.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką? Na pierwszy rzut oka biedronka azjatycka jest bardzo podoba do naszej polskiej. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej, widać wyraźne różnice. Biedronka azjatycka częściej bywa żółta lub pomarańczowa, czasem czerwona. Może mieć nawet do 23 kropek, a polska tylko dwie (po jednej na każdym skrzydełku) lub siedem (trzy na każdym skrzydełku i jedna wspólna, zlokalizowana pod tarczką). Ma bardziej wypukłe i owalne ciało, a tuż za głową ma czarny rysunek w kształcie litery “M”.

Więcej o biedronce azjatyckiej przeczytacie na stronie poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments