Brama Krakowska na rozpoczęcie nowego sezonu turystycznego otrzyma nową iluminację. Będzie to pierwszy obiekt zabytkowy na świecie oświetlony w ten sposób. W przyszłym roku iluminację ma zyskać też Trybunał Koronny.

Brama Krakowska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych lubelskich zabytków. Na co dzień będzie oświetlona białym światłem o zmiennym nasyceniu, które wyeksponuje i podkreśli detale architektoniczne obiektu oraz jego bryłę. Na potrzeby różnych wydarzeń Brama Krakowska rozbłyśnie kolorowym światłem, np. w święta państwowe na biało-czerwono.

Unikalną funkcjonalność zapewni system sterowania oświetleniem połączony z sieciami społecznościowymi. Iluminacja uruchomi scenę świetlną po rozpoznaniu ustalonej ilości oznaczeń w portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram. Np. jeśli odpowiednia ilość osób w danym czasie użyje hashtagu #BramaKrakowska, obiekt „odwdzięczy” się krótkim pokazem iluminacji.

Ważnym aspektem jest proekologiczny charakter nowej instalacji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań iluminacja pobierze niewielkie ilości energii, co przełoży się też na niskie koszty eksploatacji. Projekty wykonawcze zrealizowano ze środków rezerwy celowej Rady Dzielnicy Starego Miasta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments