Podniebne akrobacje, spektakularne widowiska oraz występy uliczne – pod koniec lipca Lublin stanie się wielką sceną cyrkową. A to wszystko w ramach dziesiątej, jubileuszowej edycji Carnavalu Sztukmistrzów.
Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 25-28 lipca. Dziesiąta edycja tego wydarzenia będzie obfitować w różnorodne widowiska. Do Lublina przyjedzie ponad 20 zespołów oraz artystów z Polski i świata. Przez cztery dni zagrają ponad sto spektakli otwartych, na które wstęp jest wolny.
Gwiazda Carnavalu
Tradycyjnie, największa z atrakcji odbędzie się na placu Zamkowym. To właśnie tam wystąpi francuska grupa Les Lendemains & Les Philébulistes, która zaprezentuje widowiskowy, akrobatyczny program z wykorzystaniem latających trapezów. Tytuł spektaklu to: La Tangente du bras trendu.
Sztuka chodzenia po linie
Kolejnym spektaklem wartym uwagi będzie „Soka Tira” trupy Cie Basinga, która w swoich pokazach wykorzystuje jedną z najstarszych i najbardziej widowiskowych sztuk cyrkowych – funambulizm, czyli sztukę chodzenia po linie.
Spektakle biletowane
W programie znajdują się również cztery spektakle biletowane. Zobaczymy one-man show, które jest wariacją na temat kuchni, a zaprezentuje je grupa Bram Graafland. Spektakl pt. The Yelling Kitchen Prince zostanie wystawiony na podwórku przy ulicy Olejnej.
Zobaczymy również Barolosolo, sześciu francuskich artystów z programem „Plus Haut”. Będzie to pokaz najróżniejszych rozmiarów marionetek. To wszystko otoczone dynamiczną muzyką. Pokaz jest skierowany przede wszystkim do najmłodszych widzów. Odbędzie się on na dziedzińcu Wydziału Pedagogicznego UMCS.
W sali widowiskowej Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zobaczymy natomiast dwa spektakle nagrodzone na tegorocznym circusnext, najbardziej prestiżowym konkursie sztuki nowego cyrku. 25 i 26 lipca obejrzymy monodram „Materia” Włocha Andrei Salustriego, który tworzy w nurcie „object art”. Swoją opowieść buduje, manipulując styropianowymi elementami, które kreują sceniczną rzeczywistość. W dniach 27 i 28 zagrają Cie Random, czyli grupa Hiszpanów, którzy zaprezentują prowokacyjną, pełną humoru klaunadę tylko dla dorosłych.
Bilety na spektakle zamknięte kupicie w cenie od 20 do 40 złotych. Dzieci do 12 roku życia mają zniżkę.
Spektakle otwarte
Do Lublina przyjedzie ponad 20 zespołów oraz artystów z Polski i świata. Przez cztery dni zagrają ponad sto spektakli otwartych, na które wstęp jest wolny. Aktorzy z austriackiej grupy Theater Irrwish podczas „Grannies” w rolach starszych pań będą zaskakiwać publiczność pomysłami i energią. Artyści zaprezentują również humorystyczne i pełne dystansu fireshow „Let it burn!”.Z kolei Cia.Alta Gama „Adoro” to klaunada dwóch aktorów z muzyką na żywo i niesamowitymi akrobacjami na rowerze. Spektakl z uśmiechem opowiada o śmiechu, marzeniach i miłości.
Zobaczymy też komików, żonglerów i iluzjonistów, w tym z Polski: Pana Ząbka, lublinianina Piotra Denisiuka oraz Pana Pedrra. Włoscy artyści Luca Bellezze oraz Ale Risorio przedstawią autorskie programy z pogranicza komedii i klaunady. Mona Circo to argentyńska artystka, która z poczuciem humoru i zręcznością oczarowuje publiczność, operując jednocześnie monocyklem i biczem.
Muzyka na żywo
Muzyka na żywo to również ważny punkt programu Carnavalu Sztukmistrzów. Uliczne dźwięki zabrzmią na placu Po Farze, gdzie wystąpi między innymi KermesZ à l’Est – klezmersko-metalowa orkiestra dęta, ZAP Show urozmaicający koncerty tańcem, stepowaniem i marionetkami. Pojawi się też amerykańsko-australijsko-niemiecki zespół The Beez, berliński kabaret znany ze swoich ekscentrycznych coverów popularnych utworów oraz polski duet Bucket Guys znany z brawurowych perkusyjnych ulicznych „gigów”.
Pozostałe atrakcje
Nie zabraknie również ulubionych punktów programu publiczności jak Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych dla dzieci obok Centrum Kultury oraz Kuglarskie Miasteczko Frikart na Błoniach pod Zamkiem. Na Błoniach znajdzie się również strefa food trucków i klub festiwalowy z wieczornymi koncertami.