Zwolnienie lekarskie online ma wiele zalet, przede wszystkim można otrzymać je bez wychodzenia z domu i niemal od ręki, bez konieczności rejestracji wizyty. I w tym przypadku jednak – choć zdarza się to rzadko – na dokumencie zwolnienia L4 może pojawić się błąd. Co należy zrobić, jeśli pacjent zauważy, że L4 wystawione jest nieprawidłowo?
Jak dostać zwolnienie lekarskie?
Elektroniczne L4 jest dokumentem cyfrowym, który potwierdza niezdolność danej osoby do świadczenia obowiązku pracy przez określony czas. Wystawia je lekarz POZ, lekarz w szpitalu, lekarz specjalista, a nawet w niektórych przypadkach stomatolog. Do zwolnienia lekarskiego i związanych z nim świadczeń uprawnione są osoby, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym i nie wykorzystały jeszcze przysługującego limitu zwolnienia w danym roku kalendarzowym.
Zwolnienie L4 można otrzymać również w ramach konsultacji zdalnych z lekarzem, bez konieczności wychodzenia z domu czy wcześniejszej rejestracji. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online? Wystarczy skorzystać ze strony podmiotu medycznego jak NaszaRecepta, która umożliwia konsultacje lekarskie, których efektem może być zwolnienie lekarskie online. Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawione w ten sposób? Nie różni się ono niczym od tego wystawianego stacjonarnie, ponadto również procedura tego, jak sprawdzić e-zwolnienie, jest dokładnie taka sama w obu przypadkach.
Jak sprawdzić e-zwolnienie i dane w nim zawarte?
Dzięki cyfryzacji pacjenci mają szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji dotyczących swoich zdarzeń medycznych, w tym m.in. e-ZLA. Zwolnienie lekarskie sprawdzić można bezpośrednio z posiadanego profilu PUE ZUS lub z poziomu IKP, gdzie również są zapisywane informacje o zwolnieniach lekarskich. By zalogować się na wspomniane platformy, nie jest potrzebny profil zaufany – wystarczy skorzystać z uwierzytelnienia bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu do profilu pacjent może szybko sprawdzić swoje zwolnienie i informacje w nim zawarte, a jeśli wykryje ewentualne błędy w dokumencie, powinien zgłosić fakt lekarzowi.
Cyfryzacja to również duże ułatwienie dla samego ZUS i pracodawców. Ci ostatni nie muszą oczekiwać na to, aż pracownik dostarczy im wersję papierową swojego L4, ponieważ informacja o zwolnieniu lekarskim pracownika przekazywana jest im automatycznie przez ZUS. Jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika? Wystarczy zalogować się do swojego konta PUE ZUS, gdzie wyświetlą się wszelkie potrzebne do rozliczeń świadczeń niezdolnego do pracy pracownika informacje.
Co zrobić, jeśli zwolnienie lekarskie online posiada błędy?
Nieprawidłowo wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie należy obecnie do rzadkości, jednak nie oznacza to, że błędy na L4 nie zdarzają się wcale. Jeśli pacjent zauważy, że jego zwolnienie wystawione jest błędnie, powinien jak najszybciej zareagować – w innym przypadku może to nieść dla niego negatywne konsekwencje. Jak dostać zwolnienie lekarskie poprawione w tej sytuacji? Należy zgłosić się do lekarza z informacją, że pojawiła się pomyłka na zwolnieniu elektronicznym.
Korekta zwolnienia lekarskiego możliwa jest jedynie na wczesnym etapie, czyli zanim zwolnienie L4 zostanie opatrzone podpisem elektronicznym lekarza. Po tym możliwe jest jedynie anulowanie błędnie wystawionego L4 i ponowne wystawienie nowego zwolnienia z poprawnymi danymi. Lekarz powinien zająć się tym w czasie nie dłuższym niż 3 dni od momentu ujawnienia błędu na L4 (np. jego zgłoszenia przez pacjenta) – informuje ZUS o pomyłce, anuluje stare zwolnienie i wystawia nowe. W tym momencie pacjent powinien również od lekarza otrzymać pisemne potwierdzenie unieważnienia błędnego zwolnienia.