Najpierw cyrkowy festiwal, a tydzień później międzynarodowy konkurs etiud cyrkowych. Te dwa wydarzenia to okazja, by zobaczyć w Lublinie najlepsze artystyczne występy nowego cyrku tej części Europy. Bez zwierząt, za to z mnóstwem cyrkowych emocji.
Przez lata popularność artystycznej odsłony cyrku urosła tak bardzo, że w tym roku Fundacja Sztukmistrze postanowiła podzielić swój festiwal na dwa wydarzenia. I tak między 29 września a 2 października zobaczymy przegląd niezwykłych cyrkowych spektakli podczas Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje”. Już tydzień później, 7-9 października będziemy mogli kibicować artystom i artystkom cyrkowym z Europy Wschodniej w ich zmaganiach o nagrodę główną oraz nagrody specjalne, w tym za najlepszy trick i nagrodę publiczności.
Co łączy te dwa wydarzenia? Obecność różnych stylów, odmiennych spojrzeń na cyrk współczesny – zaproszenie do spotkania, dialogu, prezentacji nowych zjawisk, wywołania artystycznego fermentu – cyrkulacji.
30 sierpnia rusza przedsprzedaż biletów, które do 18 września będzie można kupić w cenach promocyjnych. Program i informację o biletach znaleźć można na stronie www.cyrkulacje.eu
Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje”
W Lublinie o zwycięstwo walczyć będą cyrkowi artyści i artystki z Polski, Litwy, Finlandii, Estonii i Ukrainy. Oto ich pełna lista:
- Certamen, Polska, akrobatyka partnerska
- Rodion Drahun, Ukraina, żonglerka
- Alina Grishkova, Ukraina, akrobatyka powietrzna
- Jeka Dehtiarov, Ukraina, koło cyra
- Vilma Suuraho, Finlandia, lina pionowa
- Kadri Hansen, Estonia, akrobatyka powietrzna
- Saila Jantunen, Finlandia, lina
- Daina Nos, Ukraina, stanie na rękach
- Jakub Długosz, Polska, żonglerka
- Lyla Goldman, USA/Litwa, akrobatyka powietrzna
- Emilia Dawiec, Polska, akrobatyka powietrzna
- Filip Bogusławski, Polska, akrobatyka powietrzna
- Dmytro Kulyk, Ukraina, chinese pole
- Duet KuMy, Polska, żonglerka
Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego „Cyrkulacje”
W ramach wydarzenia odbędą się pokazy pełnometrażowych spektakli – najbardziej charakterystycznej formy cyrku współczesnego.
Publiczność w Lublinie pomiędzy 29 września a 2 października zobaczy przegląd cyrkowych widowisk, w których umiejętności akrobatyczne czy żonglerskie będą nie tylko efektowne same w sobie, ale będą też sposobem wyrażenia uczuć czy opowiadania historii.
Czeka nas 6 spektakli i 13 pokazów. Występy oglądać będzie można w trzech salach Centrum Spotkania Kultur (Sala Operowa, Kieszeń Sceny, Sala Baletowa), a także w Chatce Żaka i Muszli Koncertowej.
- Spektakl Inspiracji: Andrea Salustri “Materia” (Włochy)
- Ukraiński Spektakl Specjalny: Art VisionProduction/Fundacja Sztukmistrze “Spectrum” (Ukraina/Singapur/Polska)
- Spektakle zagraniczne:
- Taigi Cirkas: “Up to this point” (Litwa/Łotwa)
- Kolektiv Lapso Cirk “OVVIO” (Słowacja/Hiszpania)
- Polska premiera: Rewia Dziecięca Sylaba “Aquarela”
- Scena Polska: Kolektyw Kejos “Epitafium Błazna”
OVVIO – to rękawica rzucona ograniczeniom wyobraźni, zaufania, grawitacji, zdrowego rozsądku. Proste rekwizyty, często przedmioty obecne w naszej codzienności inspirują artystów do podważania ich sensu i zamieniają się w pola rozgrywki dla coraz to nowszych i zawsze karkołomnych zabaw z balansem, z definicji zagrożonym jego utratą, i refleksem.
Spectrum – to spektakl, który przygotowano specjalnie z myślą o polsko-ukraińskiej społeczności. To widowisko dedykowane solidarności w obliczu tragicznych wydarzeń, które pozostawi w publiczności potężną dawkę niesamowitych emocji. Główna bohaterka widowiska wyrusza na poszukiwania miejsc, w których wciąż ukryta jest nadzieja.
Epitafium Błazna – to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna. Bazując na tym, co „pomiędzy tekstem”, Kolektyw KEJOS snuje nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami a współczesnością.
Up to this point – artyści zapraszają widzów do przewrotnego cyrkowego uniwersum, w którym pomimo lat spędzonych na deskach światowych scen, wszystko jest nowe, poza unikatową wrażliwością współczesnego cyrku.
Materia – Andrea Salustri, włoski artysta wizualny, w swoim przedstawieniu odbywa odyseję poprzez możliwości styropianu, wszechobecnego, a jednak niewidocznego materiału, wydobywając z niego prawdziwie magiczne właściwości.
Co roku Cyrkulacje wspierają polską premierę spektaklu cyrku współczesnego. Podczas tej edycji zaprezentowana zostanie „Aquarela”. Multimedialne widowisko taneczno-cyrkowe, wykonywane jest przez blisko trzydziestoosobowy zespół młodych kobiet. Tematem jest wszechobecna, ale wciąż niezwykle intrygująca substancja – woda.
Bilety dostępne przez aplikację Going, na empik bilety i w salonach Empik. Sprawdź na www.cyrkulacje.eu