Tomaszów Lubelski słynie z wielu zabytkowych miejsc, które tworzą klimat miasta i zapraszają do zwiedzania. Miasto położone w centrum Roztocza to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu wśród zabytków, ciekawej architektury i zieleni.
Niedaleko drewnianego kościoła modrzewiowego Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy znajduje się zabytkowa drewniana herbaciarnia.
Drewniany budynek stoi niemal przy samym rynku. Tomaszowska Czajnia to piętrowy budynek zbudowany w 1895 roku. Wzniesiony został z okrąglaków na wzór drewnianych domów z północnej Rosji. Herbaciarnia powstała z okazji koronacji cara Mikołaja II.
Ten niewielki drewniany budyneczek kryje za sobą interesującą historię. W okresie międzywojennym w Czajni działał dom teatralny. Na scenie występowały nie tylko teatry miejscowe, ale także przyjezdne. Nie było miesiąca, w którym nie odbywałby się jakiś odczyt. Tu też działało pierwsze kino.
Przez pewien czas herbaciarnia była dworcem autobusowym. Dwa, trzy razy w tygodniu odjeżdżały stąd prywatne autobusy do Lublina i Zamościa. Po II wojnie światowej powstał w herbaciarni dom ludowy „Czajnia”, stworzono świetlicę połączoną z kawiarnią i z przystankiem PKS.
W latach 70. istniała tu firma produkująca odzież „Gracja”, której działalność skończyła się w 1983 roku. Po jej zamknięciu Czajnia została sprzedana. Nowy właściciel umieścił w niej sklep i punktu usługowe.
– Herbaciarnia służyła również Bractwu ku czci św. Jerzego, patrona poprzedniej cerkwi w Tomaszowie Lubelskim. Wtedy liczyło ono 95 osób. Stowarzyszenie prowadziło bracką herbaciarnię, w której hodowało rozmaite zioła – mówi Wojciech Dziedzic, historyk z Tomaszowa Lubelskiego.
Historyczna Czajnia stoi na Rynku od wielu wieków i już doczekała się barwnej historii, którą warto poznać. Jest wpisana w rejestr zabytków miasta. Warto więc wybrać się do Tomaszowa Lubelskiego, by podziwiać jej sposób wykonania i obecny stan, w który wpisują się lata służby różnym instytucjom.