Nie ma dań zakazanych, ale liczy się umiar – uważa mgr Karolina Jachimowicz, dietetyk w Poradni Dietetycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ekspert wyjaśnia nam również, co zrobić, aby nie przejeść się w święta i jak wybierać bardziej dietetyczne produkty.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z wieloma ciężkostrawnymi potrawami. Jak jeść, aby się nie przejeść?

– Mimo, że większość świątecznych potraw zalicza się do ciężkostrawnych, wcale nie musimy z nich rezygnować. Liczy się jednak umiar. Tak naprawdę nie ma dań zakazanych, o ile jemy je w rozsądnych ilościach. Pamiętajmy, aby robić przerwy i wstawać od stołu co jakiś czas. Usprawnia to pracę przewodu pokarmowego i zapobiega pojawieniu się niestrawności. Badania potwierdziły, że szybkie przyjmowanie pokarmu wiąże się z większym prawdopodobieństwem niestrawności, dlatego dokładnie przeżuwajmy każdy kęs oraz nie spieszmy się.

Czy potrawy bożonarodzeniowe mogą być dietetyczne? Co warto zamienić z kalorycznych i ciężkostrawnych produktów na lżejsze, bardziej dietetyczne?

– Nie musimy rezygnować z tradycyjnych dań, aby jeść zdrowo. Istnieją proste sposoby na to, aby zmniejszyć ich kaloryczność bądź wzmocnić prozdrowotny charakter. Możemy tego dokonać chociażby poprzez zamianę (przynajmniej części) cukru dodawanego do ciasta na bezpieczne dla zdrowia słodziki, np. ksylitol, erytrytol bądź stewię. Zasada ta dotyczy także kolorowych napojów – jeśli wiemy, że będziemy spożywać je podczas świątecznych dni, warto wybrać te bez cukru. Wypieki i dania mączne staną się dietetyczne, gdy mąkę pszenną wymieszamy bądź zastąpimy pełnoziarnistą. Już nawet przy zachowaniu proporcji 50:50 możemy osiągnąć pożądany efekt, a nie zmieni to smaku całej potrawy. Standardowo też, jak mówią ogólne zalecenia żywieniowe, unikajmy dań smażonych, a wybierajmy gotowane bądź pieczone. Tyczy się to chociażby ryb, które w dużej mierze spożywamy podczas kolacji wigilijnej. Wykazano, że posiłki wysokotłuszczowe mają zdolność do wywoływania charakterystycznych objawów ze strony układu pokarmowego. Uważajmy też na pikantne i kwaśne potrawy – prowadzą do nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego, dlatego mogą nasilać zgagę, a także powodować wzdęcia i bóle brzucha.

Jakich potraw należy unikać, aby przez całe święta nie myśleć o tym, że przybędą zbędne kilogramy?

– Jeśli chodzi o dodatkowe kilogramy, które widzimy na wadze po świętach, są to efekty nie tyle spożywania konkretnych potraw, a po prostu nadmiaru jedzenia. Jedna z głównych zasad żywienia człowieka mówi, że nie tyjemy od poszczególnych produktów spożywczych, a od nadmiaru energii dostarczanej z zewnątrz do organizmu. Tak więc zbędne kilogramy przybędą, jeśli nie zachowamy umiaru i rozsądku przy stole. Starajmy się nie przejadać, nie jeść do momentu kiedy trzeba już poluzować pasek w spodniach. Zawsze odchodźmy od stołu nasyceni, ale nie przejedzeni. A jak już od niego odejdziemy, wybierzmy się na spacer! Ruch sprawi, że spalimy trochę kalorii, ale także usprawni pasaż jelitowy, dzięki czemu nie będziemy czuli się ociężali.

Jakie dolegliwości mogą nam się przydarzyć po przejedzeniu i co wtedy robić?

– Przejedzenie zazwyczaj kończy się niestrawnością. Objawia się ona uczuciem pełności, zgagą, bólami brzucha, wzdęciami, gazami, odbijaniem i czkawką. Możemy ratować się aptecznymi specyfikami bądź postawić na naturalne metody – wypić napar z melisy (działa rozkurczowo i łagodzi nudności), z imbiru (zmniejsza wzdęcia, nudności i bóle w nadbrzuszu) czy też z lipy (łagodzi uczucie pieczenia w przełyku). Śluzy zawarte w siemieniu lnianym łagodzą objawy zgagi, dlatego też poleca się wypijać kleik z siemienia lnianego godzinę po wstaniu od stołu. Oprócz tego, potwierdzono także skuteczność suplementacji wyciągiem z mięty pieprzowej i nasion kminku w leczeniu niestrawności. Dodatkowo ograniczmy spożycie kawy (może prowadzić do pieczenia w nadbrzuszu) i alkoholu (opóźnia opróżnianie żołądka oraz wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego).

Zaraz po świętach czeka nas również sylwester. Czym warto wspomagać organizm przy spożywaniu alkoholu?

– Wokół spożywania alkoholu oraz tego, co najlepiej jeść i pić do niego, żeby uniknąć szkodliwych efektów ubocznych pojawiło się wiele mitów. Warto je zrewidować, aby wiedzieć, czym wspomagać się podczas sylwestrowej zabawy. Na pewno unikajmy kawy. Nie postawi ona na nogi, a wręcz przeciwnie – z uwagi na swój moczopędny charakter może nasilić odwodnienie organizmu powodowane przez alkohol. To właśnie odwodnienie wywołuje uczucie kaca następnego dnia. Nieważne czy pijemy nisko- czy wysokoprocentowy alkohol – warto pomyśleć o nawadnianiu organizmu również napojami bezalkoholowymi, najlepiej wodą. Stosowanie napojów gazowanych może przynieść wręcz odwrotne skutki, ponieważ napoje musujące (nie tylko bezalkoholowe, ale też szampan i wina musujące) powodują, że alkohol jest szybciej wchłaniany do krwioobiegu. Stąd też bardzo szybko można upić się drinkami wymieszanymi z popularnymi kolorowymi napojami gazowanymi

Jak uniknąć przysłowiowego „kaca” po sylwestrowej nocy?

– Powszechne jest stwierdzenie, że alkoholu nie spożywa się na pusty żołądek. Jest to prawda – w momencie w którym spożywamy go na czczo, błyskawicznie przedostaje się do krwioobiegu. Dlatego warto przed rozpoczęciem zabawy zjeść porządny, dobrze zbilansowany obiad. Możliwie ograniczmy również ilość przyjmowanej nikotyny, ponieważ potęguje ona zatrucie alkoholowe. Ze spożywaniem alkoholu jest podobnie jak z jedzeniem świątecznych potraw – również liczy się umiar. Nie pomogą wszelakie sprawdzone sposoby na przysłowiowego „kaca”, jeśli nie odstawimy kieliszka w odpowiednim momencie wieczoru.

A jeśli już się przydarzy, to jak można sobie z nim radzić?

– Tak jak już wspomniano, warto jest pić duże ilości niegazowanej wody, zarówno pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu, jak i bezpośrednio przed snem, aby zapewnić właściwe nawodnienie organizmu. Do wody można dodać elektrolity, których duże ilości są wydalane z moczem podczas spożywania napojów alkoholowych. Jeśli o poranku nie męczą cię nudności, postaraj się zjeść lekkostrawny posiłek, który postawi na nogi i pozwoli spędzić Nowy Rok w miłej atmosferze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments