Grejpfrut uważany jest za jeden z najzdrowszych owoców cytrusowych. Swoją pozycję zawdzięcza licznym składnikom mineralnym, witaminom i przeciwutleniaczom, wpływającym pozytywnie na zdrowie człowieka. Charakterystyczny smak znajduje szerokie grono entuzjastów, a jego właściwości zostały wykorzystane w wielu dziedzinach medycyny i kosmetologii.
Istnieje kilka rodzajów grejpfruta, które różnią się barwą, smakiem i ilością wartości odżywczych. Najzdrowszym i najpopularniejszym z nich jest grejpfrut czerwony, gdyż zawiera najwięcej witaminy C, likopenu czy karotenoidów. Żółte grejpfruty są kwaśne, pozbawione goryczy. Natomiast odmiana zielona, zwana również „sweety”, to najsłodsza wersja grejpfruta. Jest krzyżówką grejpfruta i pomarańczy olbrzymiej, czyli pomelo. Co jednak ciekawe, zawiera jednak o 25 proc. więcej antyoksydantów niż odmiana czerwona.
Owoce grejpfruta są bogatym źródłem potasu, będącego jednym ze składników wpływających na prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego krwi. Zawartość kwasów cytrynowych w grejpfrucie wspomaga trawienie dzięki zwiększaniu wydzielania soków trawiennych. W owocach tych znajdziemy też witaminy: C, A, E oraz z grupy B oraz dużo przeciwutleniaczy.
W miąższu owoców obecne są pektyny, czyli nierozpuszczalne w wodzie cukry. Stanowią one istotny składnik diety, ponieważ pełnią funkcję błonnika pokarmowego. Błonnik pozwala na osiągnięcie sytości dzięki zdolności do pochłaniania wody i jest pomocny w regulacji pracy jelit w przypadku zaparć. Ułatwia również regulację poziomu cholesterolu w organizmie.
Grejpfrut oprócz witamin i walorów smakowych zawiera również cenne flawonoidy. Występują one przede wszystkim w skórce, pestkach oraz białej błonce grejpfruta. Flawonoidy mają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwnowotworowe. Badania udowodniły, że grejpfruty mogą uchronić przed nowotworami żołądka, jelit, prostaty, pęcherza moczowego oraz szyjki macicy.
Grejpfruty są niskokaloryczne (w 100 g mają tylko 50 kcal), a do tego przyśpieszają przemianę materii, ułatwiają spalanie tłuszczów i oczyszczają organizm – dzięki czemu opóźniają proces starzenia i poprawiają urodę. Grejpfruty mają niski indeks glikemiczny (IG=20), a do tego dzięki zawartości pektyn obniżają poziom glukozy we krwi, są więc owocami wskazanymi dla cukrzyków.
Uważaj na łączenie grejpfrutów z lekami!
Należy pamiętać, że sok z grejpfruta ma najwięcej ze wszystkich cytrusów związków wchodzących w interakcje z wieloma lekami. Jeżeli bierzesz leki warto zapytać lekarza o możliwe interakcje. Jeśli nie ma się pewności, najlepiej nie pić soku ani nie jeść owoców 4 godziny przed przyjęciem leku i po nim, a w trakcie całej kuracji nie przyjmować preparatów zawierających wyciąg z cytrusów.
Więcej o właściwościach odżywczych grejpfrutów przeczytacie w Poradniku Zdrowie