Drzewo Życzeń to tytuł najnowszej premiery w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Spektakl powstał na podstawie książki Katherine Applegate i jest opowieścią o rodzinie Samar i jej samej, którzy są emigrantami.

– Nad tą premierą pracujemy od stycznia. Tekst jest bardzo pozytywny, o przyjaźni, ale dziejący się w okolicznościach, które nie są łatwe. To co nas zaskoczyło obecnie, czyli wojna i istotność tego tekstu w takich okolicznościach podkreśla go jeszcze bardziej, ponieważ pojawia się w nim wątek uchodźców. Przyjaźń między Samar a Stevenem jest głównym wątkiem tej opowieści. Teatr nie po raz pierwszy wypowiada się w bardzo istotnej rzeczy i robi to w sposób, który rozładowuje napięcie, a nie je dodatkowo eskaluje – mówi Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena w Lublinie.

Samar i jej rodzina są imigrantami. Przyjeżdżają do małego miasteczka w Ameryce i tu wynajmują dom. Niestety nie wszyscy przyjmują ich z otwartymi ramionami. Część mieszkańców nie chce, żeby w ich miasteczku mieszkali przybysze z innego kraju. Samar czuje się samotna. Jej największym marzeniem jest mieć przyjaciela. Miejscowy Dąb i wrona Bongo pomogą dziewczynce spełnić jej marzenie. Samar zaprzyjaźni się ze Stephenem, który mieszka w sąsiedztwie. Dzięki pomysłowości chłopca mieszkańcy miasteczka okażą rodzinie Samar gościnność i wsparcie.

„Drzewo Życzeń” to mądra, wzruszająca historia o sile przyjaźni, która pomaga pokonywać swoje lęki i uprzedzenia oraz o tym, że warto być otwartym na innych – nie tylko na przybyszów z innego kraju, ale również na rośliny i zwierzęta, od których możemy się wiele nauczyć.

Na scenie zobaczymy Daniela Laseckiego, Mirellę Rogozę-Biel, Adama Organista, Marię Wąsiel, Łukasza Staniewskiego, Kingę Matusiak-Lasecką, Katarzynę Staniewską, Kacpra Kubieca, Piotra Bublewicza i Natalię Sacharczuk.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na sobotę (19 marca). Bilety możecie kupić w kasie Teatru Andersena bądź na stronie internetowej instytucji kultury.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments