Wystawa prototypów wynalazków, wręczenie medali z zagranicznych targów innowacji oraz rozstrzygnięcie konkursu „Wschodzący Innowatorzy” to program Innovation Open Day, który odbędzie się 21 czerwca w godz. 9.00-12.00 w auli III na Wydziale Budownictwa
i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Spotkanie jest okazją do zwrócenia uwagi na praktyczny wymiar badań i wynalazczości. Staramy się być jak najbliżej przemysłu, po to, aby osiągnięcia naukowe mogły zostać wykorzystane w praktyce. Dlatego pokażemy naszą ofertę przedsiębiorcom, licząc na współpracę przy wdrożeniach. Zaprezentujemy 26 nowych rozwiązań będących efektem pracy naszych naukowców – mówi dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej Paweł Chrapowicki. I dodaje: – W ubiegłym roku zgłosiliśmy do opatentowania 175 wynalazków. W celu zwiększenia szans wdrożenia nasi badacze skupili się na wykazaniu możliwości przemysłowego zastosowania swoich rozwiązań.

Na wystawie, wśród prototypowych urządzeń, procesów i rozwiązań znajdą się:

  • Zestaw do ochrony dróg oddechowych, inhalacji, leczenia albo do kosmetyki skóry twarzy;
  • Modułowy dom jednorodzinny w technologii betonowej prefabrykowanej;
  • Bezzałogowy statek powietrzny wykorzystujący mechanikę jonów powietrza;
  • Prototyp krzemowego ogniwa fotowoltaicznego;
  • Aktywna aerodynamika samochodów ciężarowych;
  • Ekonomiczny system magazynowania energii oraz ochrony prosumenckiego systemu fotowoltaicznego;
  • Urządzenie i sposób zabezpieczenia antykradzieżowego, zwłaszcza motocykli;
  • Sposób i urządzenie do wytwarzania wyrobów z odpadowych materiałów polimerowych.

Kolejnym punktem Innovation Open Day będzie wręczenie naukowcom z Politechniki Lubelskiej medali otrzymanych za wynalazki zaprezentowane na międzynarodowych targach innowacji: Intarg w Katowicach oraz Concours Lepine w Paryżu.

Jak przyznaje rektor prof. Zbigniew Pater, udział w targach wynalazczości to najskuteczniejsza forma promowania na rynku nowej technologii lub innowacyjnego produktu. 

 – Opracowanie wynalazku to tylko połowa sukcesu, trzeba go jeszcze umieć sprzedać. A takie wydarzenia, przyciągające świat nauki, biznesu oraz inwestorów, są do tego idealne. Dlatego nasi naukowcy w nich chętnie uczestniczą, często osiągając sukcesy w postaci medali i wyróżnień. To dla badaczy potwierdzenie ich umiejętności opracowywania rozwiązań na międzynarodowym poziomie i dowód, że są w stanie skutecznie konkurować z naukowcami na całym świecie – podkreśla rektor.

Wszystkie wynalazki były oceniane przez jurorów, którzy brali pod uwagę poziom nowatorstwa, techniki i technologii, zapotrzebowanie społeczne, możliwości wdrażania
i sprzedaży, potwierdzenie skuteczności rozwiązań stosownymi wynikami badań.

Podczas wydarzenia zostaną również wręczone nagrody w konkursie „Wschodzący Innowatorzy”. 19 czerwca sześć najlepszych zespołów zaprezentowało się przed komisją konkursową. Finał konkursu odbędzie się podczas Innovation Open Day.

Źródło: Politechnika Lubelska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments