Od 8 stycznia pacjenci mogą korzystać z e-skierowania. Od tego dnia placówki medyczne mają obowiązek ustawowy wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań.

– Rozwój cyfrowych usług w zdrowiu to ciągły proces. Elektroniczne skierowanie jest kolejną po e-recepcie cyfrową usługą, który składa się na rozwiązania systemowe, tworząc spójny system e-zdrowia w Polsce. Najpierw wprowadzono powszechnie e-zwolnienia, rok temu zaczęła obowiązywać e-recepta, teraz kolej na e-skierowanie. Pandemia sprawiła, że pacjenci i lekarze są znacznie bardziej zainteresowani usługami dostępnymi online, gdyż znają i rozumieją płynące z tego korzyści – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-skierowanie to cyfrowa usługa, która umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie – od momentu wystawienia do jego realizacji. Wystawia się je analogicznie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie lub za pomocą bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo. Pacjent otrzymuje albo SMS z 4-cyfrowym kodem, albo e-mail lub jeśli nie ma możliwości skorzystania z mobilnego rozwiązania wydruk informacyjny cyfrowego dokumentu.

Choć cały proces wdrożenia odbywa się w trudnych warunkach epidemii, zarejestrowanych jest już ponad 5 milionów e-skierowań. Takie rozwiązania blisko 70 procent podmiotów leczniczych wprowadziło jeszcze w 2020 roku. Tylko w grudniu lekarze wystawili ponad 1,1 mln e-skierowań na konsultacje i badania. Dziennie wystawia się około 55 tysięcy tych elektronicznych dokumentów.

– Usługa powstała z myślą o wygodzie pacjentów i lekarzy, zwiększeniu dostępności do świadczeń, efektywniejszym zarządzaniu usługami w zdrowiu. Badanie ARC Rynek i Opinia przeprowadzone w listopadzie, czyli zanim e-skierowanie stało się obowiązujące, potwierdza, że polscy pacjenci oczekują rozwiązań cyfrowych w zdrowiu i przyjmują je z zadowoleniem – dodaje Kister.

Na co może być wystawione e-skierowanie?

E-skierowanie jest wystawiane obligatoryjnie na świadczenia realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mogą one być z zakresu leczenia szpitalnego, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, rezonansu magnetycznego, badań endoskopowych przewodu pokarmowego i badań echokardiograficznych płodu.

Wyjątki

E-skierowania nie są natomiast wystawiane do szpitala psychiatrycznego, leczenia w uzdrowisku lub sanatorium, na rehabilitację i do programów lekowych. W tych przypadkach skierowania będą wystawiane w dotychczas znanej, tradycyjnej formie.

Konto pacjenta

E-skierowania są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta, przez co każda osoba może sprawdzić w dowolnym momencie ich historię. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba przyjeżdżać do placówki medycznej, by je odebrać. Nie ma również problemu z tym, że skierowanie będzie nieczytelnie wystawione, a dzięki niemu pacjent może telefonicznie zarejestrować się do danego specjalisty. W przypadku e-skierowań nie jest również wymagane dostarczenie do placówki medycznej oryginału skierowania w ciągu 2 tygodni od jego wystawienia.

Przypominamy, że nadal nie potrzebujemy skierowania do psychiatry, onkologa, ginekologia i położnika, dentysty i wenerologa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments