Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia rozpocznie się 6 i potrwa do 9 lipca. Jak co roku czeka na nas prawdziwa muzyczna uczta i możliwość obcowania z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi z całego świata.
To jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Poza koncertami na uczestników wydarzenia czekają inspirujące dyskusje, premiery literackie, wystawy, pokazy filmowe oraz warsztaty muzyczne. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
To już 16. edycja lubelskich Innych Brzmień, a 10. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.
– W tym wyjątkowym dla Lublina roku, kiedy jesteśmy Europejską Stolicą Młodzieży, Inne Brzmienia będą nie tylko artystyczną ucztą dla słuchaczy, lecz również podejmą próbę dyskusji nad muzycznymi wyborami młodzieży i tworzeniem warunków dla młodych ludzi do aktywnego włączania się w życie kulturalne miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
– „Inne Brzmienia” to dziś w muzyce najwyższa wartość i element tożsamościowy artystów i artystek. „Wschód Kultury” to z kolei wyraźny głos przedstawicieli środowisk artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej, ale też młodych talentów. Mając tak wyraźną misję, zawartą już w samej nazwie festiwalu, staramy się każdego roku budować program tak, by nadawać tym słowom dodatkową moc. Pokażemy więc kolejne oblicza muzyki, będziemy gościć prawdziwe ikony światowych scen, ale stworzymy też przestrzeń do rozmowy, bycia razem i lepszego rozumienia się – mówi Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
Listę tegorocznych gwiazd otwiera legendarna, brytyjska formacja Ladytron. Będzie to koncert wyjątkowy, gdyż zespół, a w zasadzie ikona światowej sceny elektronicznej, jest świeżo po wydaniu nowego albumu. W Lublinie pojawi się także Stian Westerhus – wybitny gitarzysta i producent, na co dzień udzielający w się m.in. w takich formacjach jak Ulver, Jaga Jazzist czy Puma, który przyjedzie ze swoim nowym, autorskim materiałem. Wydarzeniem będzie też bez wątpienia występ jednej z czołowych formacji niemieckiej sceny awangardowej, czyli tria To Rococo Rot. W tegorocznym programie warto zwrócić także uwagę na Dead Cat in a Bag – artystów z Turynu, którzy czerpią z bogatej tradycji wielkich songwriterów, dokładając do tego szczyptę folku, rocka czy choćby muzyki teatralnej oraz na wschodzącą gwiazdę londyńskiej sceny niezależnej – Nuhę Ruby Ra – autorkę tekstów, kompozytorkę, w kreatywny sposób łączącą elektronikę, hip hop, ale też mocniejsze brzmienia post punkowe.
Program Innych Brzmień nigdy nie byłby kompletny bez polskich wykonawców. W tym roku prym będą wiedli znakomici artyści związani ze świętującą swoje 25-lecie wytwórnią Gusstaff Records. W line-upie pojawią się wychodzące od muzyki tradycyjnej, a kończące na swobodnej improwizacji Tuleje, najnowsze post-punkowe dziecko wrocławskiej załogi związanej m.in. z Ukrytymi Zaletami Systemu, czyli znakomite Atol Atol Atol oraz poruszające się na styku jazzu, noise’u, post-rocka czy eksperymentów brzmieniowych trio szorstkie. Usłyszymy także powracające w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcającego swoją karierę w zawrotnym tempie Jakuba Skorupę, fenomenalną młodzież z grup ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń.
Ostatni rok dla artystów i artystek z Ukrainy to nieustanne zmaganie się z koszmarem wojny i niewyobrażalnie trudną sytuacją codziennej egzystencji w zagrożeniu, stresie i niepewności. Dlatego w tym roku w Lublinie zaprezentują się 3 znakomite projekty ze sceny alternatywnej naszych sąsiadów – jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będziemy mieli także okazję zobaczyć fotograficzne podróże Zofii Jabłońskiej – pionierki ukraińskiej fotografii, feministki i reportażystki, plakaty Dominiki Czerniak-Chojnackiej, szklane negatywy Leopoldyny i Edwarda Januszów oraz wystawę okładek książek wydanych w ramach Wschodniego Expressu.
Z myślą o dzieciach i młodzieży odbędą się liczne warsztaty muzyczne, których rolą jest oswajanie młodych ludzi z różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazanie, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy. Nieco starsi będą mieli okazję nauczyć się sztuki beatboxu z Łukaszem „Siwym” Staniewskim, stworzyć własną piosenkę razem z Magdą Dubrowską, nagrać klip wideo oraz zaprojektować graffiti pod okiem białoruskiej artystki – Aleny Hrybianchuk. Najmłodsi wezmą udział m.in. w warsztatach umuzykalniających w duchu Music Learning Theory Edwina Eliasa Gordona, stworzą własne kartki dźwiękowe z nagraniami odgłosów wykreowanych przez siebie stworów czy zbudują nowe instrumenty na podstawie książki autorstwa Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Małe Inne Brzmienia są jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się sześć premier wydawniczych z serii „Wschodni Express” i „Zakotwiczone” takich autorów i autorek jak: Aušra Kaziliūnaitė, Kristiina Ehin, Lena Kudajewa, Polina Położencewa, Oksana Sawczenko, Ilya Kaminsky i Lamed Szapiro. Poza seriami ukaże się pierwsza monografia niezależnego współczesnego teatru białoruskiego – zbiór tekstów krytycznych pod redakcją Iriny Lappo.
Podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia nie może zabraknąć ciekawych propozycji filmowych. W tym roku podczas wydarzenia zostaną wyświetlone cztery filmy: „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, „Przystanek – Ziemia”, reż. Kateryna Gornostai, „Co w duszy gra”, reż. Pete Docter oraz „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska.
PROGRAM ZNAJDZIECIE TUTAJ: https://www.innebrzmienia.eu/line-up-2023/