Ich historię zna większość mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego. Na rynku można podziwiać odtworzony fragment hal, które do lat 70. ubiegłego wieku były znakiem charakterystycznym miasta. Wzbudza on duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.

Na rynku w Tomaszowie Lubelskim odtworzono fragment hal, które nawiązują do budowli, które stały w tym miejscu do początku lat 70. ubiegłego wieku. Starsi mieszkańcy miasta z pewnością je pamiętają i nierzadko mają na archiwalnych fotografiach.

Arkadowe łuki mają przypominać o historii miasta, bo jeszcze przed wojną na rynku istniały stare hale targowe, tzw. kramnice żydowskie. W XVIII wieku zostały one wybudowane przez Zamoyskich. Od początku były dzierżawione przez handlarzy żydowskich. W 1835 roku przeszły na ich własność drogą zasiedzenia. Znajdowały się na tomaszowskim rynku do 1939 roku, kiedy miasto zostało zbombardowane przez Niemców.

Ale to nie jedyne hale, jakie istniały w Tomaszowie Lubelskim. W latach 1925-1928 w mieście wybudowano dwie nowe hale (tzw. nowe hale targowe), które zostały wpisane w literę L. Wzniesione z piaskowca, charakteryzowały się arkadowymi podcieniami, a wyglądem przypominały krakowskie Sukiennice. Niestety, w latach 70. ubiegłego wieku budowle popadły w ruinę i zostały rozebrane.

Kilka lat temu za sprawą znanego architekta Czesława Kostykiewicza łuki hal zostały odtworzone na tomaszowskich rynku. Architekt jako członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego stworzył wizualizację i zaprojektował całą inwestycję. Swoje projekty oparł na dawnych zdjęciach, mapach i dokumentach związanych z miastem.

Obecnie na rynku w Tomaszowie Lubelskim możemy podziwiać dwa arkadowe łuki, które znajdują się dokładnie w miejscu hal rozebranych w latach 70. XX wieku. Na nich znajdują się monitory podłączone do sieci internetowej. Za ich pomocą możemy zobaczyć, jak dawniej wyglądało miasto i obejrzeć stare zdjęcia Tomaszowa Lubelskiego.

Arkadowe łuki to prawdziwa atrakcja turystyczna, która cieszy oko przybyszów, a mieszkańcom miasta przypomina o ich historii.

Fot. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments