Kasza jaglana nazywana jest królową kasz. Zalecana jest dla osób na diecie bezglutenowej oraz dla chorych na celiakię. Charakteryzuje się cennymi właściwościami zdrowotnymi, gdyż odkwasza organizm a ponadto posiada wartości odżywcze, które korzystnie wpływają m.in. na urodę.
Sposób na to, jak ugotować smaczną kaszę jaglaną: najpierw podprażyć ją w garnku (bez tłuszczu) tak, by wydobyć z niej orzechowy aromat. Następnie przelać ją wrzątkiem na sitku, przełożyć z powrotem do garnka i zalać 1,5 szklanki gorącej wody, posolić i na małym ogniu gotować, aż kasza wchłonie cały płyn (podczas gotowania kaszy nie mieszać).
Składniki:
dwie szklanki kaszy jaglanej
15 słodkich jabłek
3 bardzo dojrzałe banany
5 dużych daktyli
3 łyżeczki cynamonu mielonego + 1 łyżeczka dodatkowa do posypania ciasta
cukier wanilinowy (do posypania “kruszonki”)
cukier trzcinowy
¾ szklanki mleka roślinnego
olej kokosowy do wysmarowania formy
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną ugotować.
W między czasie jabłka zetrzeć na tarce (grube oczka) i połączyć je z 3 łyżeczkami cynamonu i pokrojonymi bardzo drobno daktylami.
Gdy kasza jaglana ugotuje się, przełożyć ją po równo do dwóch misek. Do jednej miski dorzucić dojrzałe banany, ¾ szklanki mleka roślinnego oraz cukier. Wszystkie te składniki zmiksować na gładką masę, która stanowić będzie spód ciasta.
Uzyskaną masę przełożyć do tortownicy (22 cm.), wysmarowanej dokładnie olejem kokosowym. Wyłożyć starte na tarce jabłka.
Do drugiej miski z nie zmiksowaną kaszą jaglaną, dodać 1 łyżeczkę cukru wanilinowego. Zamieszać wszystko intensywnie i tak powstałą kruszonkę wyłożyć równo na warstwę jabłek.
Wstawić do piekarnika (termoobieg) na 1700C , piec ok. 50 minut. Po wyjęciu z piekarnika, wierzch ciasta posypać cynamonem i wstawić z powrotem do wyłączonego piekarnika, z otwartymi drzwiczkami, na ok. 10 minut.
Wstawić do schłodzenia do lodówki na ok. 12 godz.
Muszę wypróbować ten przepis w weekend