Rok 2019 będzie kolejnym szczególnym momentem w historii naszego miasta. 1 lipca 2019 roku przypada kolejny ważny jubileusz – 450. rocznica zawarcia unii polsko-litewskiej, zwanej Unią Lubelską.

Lublin będzie świętował ten jubileusz pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, pokazując jak z dziedzictwa i doświadczeń Unii Lubelskiej czerpać i budować przyszłość Unii Europejskiej.

– Przed nami wyjątkowy rok, w czasie którego Lublin będzie miał okazję przypomnieć o swojej istotnej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. To w Lublinie, już w XVI wieku podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Główne obchody zostały zaplanowano od 1 maja do 1 lipca 2019 roku. Obejmują dwie ważne rocznice: 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja) oraz dzień zawarcia Unii Lubelskiej (1 lipca). W organizację wydarzeń aktywnie włączyły się miasta partnerskie i zaprzyjaźnione, lubelskie szkoły i uczelnie oraz wiele instytucji naukowych i kulturalnych w kraju i za granicą.

Program obchodów ma charakter otwarty. Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły na realizację inicjatyw zainspirowanych historią Unii Lubelskiej na adres mailowy: unia@lublin.eu.

Pełny program jubileuszu zostanie przedstawiony 10 stycznia 2019 roku, w dniu 450. rocznicy rozpoczęcia sejmu koronnego w Lublinie z 1569 roku, podczas którego podpisano Unię Lubelską.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments