Kręgosłup w naszym organizmie pełni bardzo ważną funkcję. Utrzymuje nas w pionie, dźwiga głowę i ręce oraz umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Ciągła praca, pochylona pozycja ciała i siedzenie przy komputerze znacznie go obciążają powodując uciążliwe bóle. Razem z trenerami z klubu GetGym stworzyliśmy dla Was cykl treningów, które pomogą Wam właściwie zadbać o kręgosłup.

Nadmierny dyskomfort, który odczuwamy w okolicy karku pogarsza nasze samopoczucie. Może również prowadzić do problemów ze snem i koncentracją. Nie bierze się on jednak znikąd i jeżeli nie zrobimy nic, żeby się go pozbyć, to sam na pewno nie ustąpi. Przede wszystkim musimy zadbać o to, żeby nasze mięśnie przykręgosłupowe miały zarówno dużo siły, żeby utrzymać całe nasze ciało oraz odpowiednią elastyczność i rozciągnięcie.

Przy przeciążeniach szyjnego odcinka kręgosłupa wskazane są odpowiednie ćwiczenia. Żeby zminimalizować ból zacznijmy od analizy naszego stylu życia i zadbania o poprawne ułożenie naszego ciała w pracy i podczas snu. Dostarczmy też naszym mięśniom odpowiedniego wzmocnienia, które pozwoli zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Poniżej prezentujemy zestaw ćwiczeń na rozluźnienie i wzmocnienie górnego odcinka kręgosłupa autorstwa Tomasza Ciećko, trenera z klubu GetGym.

Opis ćwiczeń z wideo:

Ćwiczenie 1

Ćwiczenie wykonamy w pozycji leżącej na plecach. Układamy wałek pod plecami w połowie tułowia. Opieramy nogi w ugięciu o podłogę i podnosimy pośladki. Ręce wyciągamy za siebie. Następnie wykonujemy opuszczenia i podciągnięcia miednicy. W ćwiczeniu może nam pomóc oparcie dłoni np. o ścianę w celu stabilizacji.

Ćwiczenie 2

Na ugiętych lekko nogach opieramy się plecami i głową o ścianę. Kręgosłup powinien całkowicie do niej przylegać. Wykonujemy podnoszenia i opuszczenia wyprostowanych ramion wzdłuż linii ciała tak, aby na górze i na dole dotykały ściany.

Ćwiczenie 3

Wykonamy je w pozycji siedzącej. Możemy wykorzystać pufę lub krzesło. Kolana tworzą kąt ok. 90 stopni, sylwetka jest wyprostowana, a łopatki ściągnięte. Skrzyżowane dłonie układamy na klatce piersiowej. Wykonujemy ruchy półrotacyjne w obie strony zachowując prosty kręgosłup.

Ćwiczenie 4

W podporze ciała na wyprostowanych ramionach i opartych o podłogę stopach utrzymujemy sylwetkę i kręgosłup tworząc linię prostą. Wykonujemy krótkie ruchy góra-dół napinając mięśnie klatki piersiowej naprzemiennie ze ściąganiem łopatek.

Ćwiczenie 5

Do ćwiczenia potrzebujemy gumy. Pozornie wygląda ono na niewymagające, jednak posłuży mobilizacji mięśni brzucha, ręki i obręczy barkowej. W ciągłym napięciu mięśni z ręką ugiętą w stawie łokciowym do kąta ok. 90 stopni i łokciem przylegjącym do ciała utrzymujemy gumę w napięciu we wskazanej pozycji. Ważna jest tu prosta pozycja ciała i skupienie się na tym konkretnym ruchu.

Ćwiczenie 6

W ostatnim ćwiczeniu zaczepmy wspomnianą gumę np. o drzwi tak, żeby mogła ona pozostać w napięciu ponad naszą głową. Chwytamy ją wyprostowaną ręką, a następnie dociągamy poprzez ściąganie łopatki i naprzemienne jej rozluźnianie. W tym ćwiczeniu ręka powinna zostać cały czas wyprostowana.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments