Wracamy do receptur na pyszny domowy i zdrowy chleb, zaczynając od klasycznego, lekko odchudzonego przepisu na razowy chleb na drożdżach, poprzez bezglutenowy kukurydziany, chleb z samych ziaren i kończąc przepisem na chleb żytni na zakwasie. Warto piec różne rodzaje chleba: kukurydziany jest propozycją dla wszystkich, nie tylko dla osób będących na diecie bezglutenowej, chleb z ziaren jest bardzo pożywny i idealny do wszelkiego rodzaju past, na przykład hummusu, zaś chleb żytni, pieczony na zakwasie jest bardzo zdrowy i w miarę czerstwienia, coraz smaczniejszy.

Chleb razowy na drożdżach

Składniki:

500 g mąki pszennej razowej

łyżeczka miodu

2 łyżeczki suszonych drożdży instant

1,5 łyżeczki soli

350 ml letniej wody

1 łyżka oleju rzepakowego

Dodatkowo według uznania: pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane, czarnuszka itp.

Przygotowanie:

Mąkę wymieszać w misce z miodem, solą i drożdżami. Dolewać powoli wodę razem z olejem, wyrobić ciasto przez ok. 4 minuty. Ciasto przełożyć do foremki keksówki (22×12 cm), wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć chleb lnianą ściereczką, odstawić do ciepłego miejsca na około 2 godziny.

Chleb włożyć do nagrzanego do 200 stopni C piekarnika i piec 40-50min, aż skórka z wierzchu stanie się chrupiąca. Po upieczeniu wyjąć gorący chleb z formy i studzić na kratce.

Chlebek kukurydziany

Składniki:

400 g mąki kukurydzianej

½ szklanki kukurydzy z puszki

2 jajka

400 ml kefiru

2 łyżki masła

½ łyżeczki soli

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:

Masło przełożyć do rondelka i stopić, następnie schłodzić. Jajka umyć pod bieżącą wodą. Do miski wbić jajka, wlać kefir oraz stopione masło. Zamieszać. Dodać przesianą mąkę, sól, proszek do pieczenia, wymieszać do uzyskania gładkiego i elastycznego ciasta.

Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć ciasto. Wyrównać powierzchnię i wstawić do nagrzanego piekarnika do 200 stopni C. Piec około 35 minut. Najlepiej sprawdzić patyczkiem wypiek (patyczek powinien być suchy) czy chleb jest upieczony. Upieczony chleb studzić na kratce kuchennej.

Chleb z ziaren

Składniki:

(na małą formę o wymiarach 20cm x 12 cm)

60 g siemienia lnianego * 60 g nasion słonecznika * 40 g białego sezamu * 40 g pestek dyni * 100 g płatków owsianych * 2 łyżki oleju rzepakowego * 1 łyżka miodu * 1 łyżeczka soli * 230 g wody (niepełna szklanka)

Przygotowanie:

Przygotować nasiona i płatki owsiane, przełożyć do miski. Dolać wodę, olej oraz miód i łyżeczkę soli. Całość dokładnie mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Najlepiej użyć małej foremki o wymiarach 20 cm x 12 cm lub aluminiowej foremki do pasztetów zwiększając ilość składników dwukrotnie.

Masę przekładamy do formy i kilkukrotnie opuszczamy na blat by pozbawić masę pęcherzyków powietrza. Odstawić na 2 godziny. Po tym czasie rozgrzać piekarnik do 190 stopni C, piec około 70 minut. Chleb zostawić do wystudzenia w piekarniku i kroić dopiero po wystygnięciu.

Chleb żytni na zakwasie

Składniki:

Zakwas: 1 szklankę razowej mąki zalać letnią szklanką wody,  przykryć folią, podziurkować, odstawić do ciepłego miejsca w temperaturze pokojowej.  Przez okres od 3 do 5 dni, codziennie, dodawać po 2 łyżki mąki i letnią wodę (pilnować, by konsystencja była wciąż taka sama). Zakwas będzie gotowy, kiedy zauważymy w nim ukazujące się bąbelki.

Ciasto:

300 g mąki żytniej

300 g mąki razowej

500 ml wody

1 łyżka soli

5 łyżek zakwasu

dodatki: nasiona słonecznika, otręby, siemię, pestki dyni, płatki zbożowe itd.

Przygotowanie:

Wymieszać wszystkie składniki na ciasto i przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, Foremkę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Chleb będzie wyrastał ok. 8-10 godzin.

Nagrzać piekarnik do 240 stopni C, wstawiać ciasto i piec w tej temperaturze przez 15min, po czym zmniejszyć temperaturę do 200 stopni C i piec przez kolejne 30-40 minut, pilnując, by chleb nie był zbyt spieczony na górze (w takim przypadku należy wyłączyć górne grzanie i pozostawić sam dół). Wyjąć upieczony chleb z formy i dopiekać go nadal w piekarniku przez 10-15 minut. Chleb studzić na kratce.

* Warto zachować zakwas i korzystać z niego wielokrotnie. Aby go przechować, należy trzymać zakwas w słoiku, w lodówce i dokarmiać co 2 tygodnie, ogrzewając go do temperatury pokojowej i dodając 2 łyżki mąki i odrobinę letniej wody.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments