Juliusz Machulski zostanie honorowym obywatelem Lublina. Tak zdecydowała Rada Miasta Lublin podczas sesji w czwartek (27 stycznia). Za nadaniem tego tytułu było 19 radnych z klubu Krzysztofa Żuka, przeciw 11 (PiS i jeden niezrzeszony), a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Z wnioskiem o uhonorowanie reżysera wystąpiła dyrektor Teatru Starego. – Chciałbym podziękować dyr. Karolinie Rozwód za tę inicjatywę. Juliusz Machulski ma duży dorobek filmowy i jest jedną z najważniejszych postaci polskiego filmu – mówi Marcin Nowak, radny Rady Miasta Lublin.
Przeciwni temu pomysłowi byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Wskazywali na prywatną wiadomość, którą rzekomo Machulski miał wysłać jednej z polskich aktorek. Radny Piotr Gawryszczak z pamięci przytoczył, jego zdaniem, słowa reżysera, który miał stwierdzić, że „je*bać PiS, kościół, frustratów i kurdupla z Żoliborza”.
– To ja dziękuje za takiego honorowego obywatela – podkreślał Piotr Gawryszczak.
Reżysera bronił Marcin Nowak. – Jeżeli będziemy oceniać ten dorobek przez jedną wypowiedź to będziemy popadać w skrajności. Ta wypowiedź chyba jest fake newsem – uważa radny.
– Nikt nie zapytał Machulskiego, czy to faktycznie jego SMS i jego wypowiedź. Byłabym bardzo ostrożna patrząc na cytowane wypowiedzi – dodawała Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie.
Ostatecznie większość radnych zagłosowała za nadaniem mu tytułu Honorowego Obywatela Lublina. „Za” byli wszyscy z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Przeciw było 11 radnych, w tym prawie cały klub PiS oraz jeden radny niezrzeszony. Od głosu wstrzymała się radna Małgorzata Suchanowska (PiS).
O artyście
Juliusza Machulskiego miłośnikom polskiego kina nie trzeba przedstawiać, jednak nie każdy wie, że jest on blisko związany z Lublinem. W dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w naszym mieście, gdy jego rodzice byli związani zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy. W tamtym czasie często odwiedzał Kino Staromiejskie w budynku Teatru Starego.
Po wielu latach w 2012 roku jego filmy były jednymi z pierwszych prezentowanych w odnowionym budynku teatru. Wówczas także Juliusz Machulski nawiązał bliską współpracę z Teatrem Starym, co zaowocowało prapremierą sztuki „Machia”, której jest reżyserem i autorem scenariusza. Wyreżyserował także komedię sensacyjną “Volta”, której akcję osadził w Lublinie, odnosząc się w wielu wątkach do trwającego wówczas Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina. Juliusz Machulski często powtarza, że Lublin w dużej mierze go ukształtował. Wielokrotnie podkreśla szczególny charakter naszego miasta i swoje przywiązanie do Lublina.