Z nowym sezonem turystycznym lubelskie Stare Miasto rozkwitnie. Pojawić się ma zarówno sporo udogodnień dla lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców, jak i atrakcje dla turystów. Szczególnie ważne będą iluminacje świetlne, które nadadzą blichtru Bramie Krakowskiej.

– Uważam, że Brama Krakowska zasługuje na mocne wyakcentowanie na tle Lublina. To w końcu jeden z najważniejszych symboli miasta. Dotychczas niewiele się tu działo. Brona okazała się strzałem w dziesiątkę i otworzyła nas na nowe możliwości. Iluminacje wreszcie podkreślą jej charakter – mówi menedżer Śródmieścia, Marek Poznański.

Iluminacje świetlne w Bramie Krakowskiej były kluczową kwestią podczas ubiegłotygodniowego zebrania rady dzielnicy Stare Miasto. Mówiło się o nich już rok wcześniej, podczas instalacji rekonstrukcji brony. Lada moment projekt zostanie zrealizowany, by mieszkańcy i turyści mogli wreszcie ujrzeć zabytek w nowej odsłonie – oświetlony m.in. kolorami z miejskiego herbu.

Iluminacje będą także stanowić tło dla odgrywanych w Bramie Krakowskiej spektakli z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Już wkrótce, bo od ostatniego weekendu czerwca aż do zakończenia sezonu turystycznego, w każdą sobotę oraz niedzielę, w godz. 12:00-20:00 w przedbramiu Bramy Krakowskiej będziemy mogli zobaczyć straż bronną w wiernych rekonstrukcjach sprzed setek lat.

– Wszystkie propozycje zostały przez radnych zaakceptowane. Dzięki wprowadzanym zmianom Stare Miasto zyska nowy, odświeżony charakter, a mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom ułatwią funkcjonowanie nie tylko w sezonie – zapewnia Poznański.

Przy ulicy Noworybnej pojawią się automatyczne słupki kontrolujące wjazd na teren Starego Miasta, które znacznie ograniczą ruch samochodowy w tej przestrzeni. Urządzenia mają zapewnić turystom i mieszkańcom większy komfort poruszania się i bezpieczeństwo.

W Rynku zobaczymy niebawem także kute ławki. Póki co pierwsze z nich staną przy budynku Trybunału, ale w kolejnych latach dostawiane będą kolejne.

– Ławki będą wykonane w całości techniką kowalską z drewnianymi oparciami. Swoim wyglądem nawiązywać mają do elementów kutych, które znajdują się na Starym Mieście. Będą nie tylko wygodne, ale też niezwykle wytrzymałe. Na tyle, by mogły służyć kolejnym pokoleniom – przekonuje menedżer.

Zostaną wymienione i ujednolicone tabliczki z nazwami ulic. W dalszym ciągu wymieniane także będą tabliczki numeryczne, które spodobały się mieszkańcom. Do tej pory zmieniono te na kamienicach w zarządzie miasta i ADE-EM Centrum, jak również budynkach prywatnych. Wszystkie są emaliowane i utrzymane w stylistyce przedwojennego Lublina.

Co ciekawe pojawi się jeszcze jedna, tym razem wykonana z brązu, tablica informacyjna przy legendarnym kamieniu nieszczęścia, który znajduje się u zbiegu ulic prezydenta Teodora Gruella i Jezuickiej.

– Również ta tablica, która zostanie odlana w brązie, została zaprojektowana z myślą o elementach architektonicznych typowych dla Starego Miasta. Projekt został uzgodniony z konserwatorem zabytków. Napis „Kamień Nieszczęścia – nie dotykać!”, który będzie wyryty także w języku angielskim, nawiązuje do czcionek z kamiennych tablic z nazwami ulic, natomiast dekory znajdują się na tejże kamienicy, od strony Rynku – podsumowuje Poznański.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments