Początki prowadzenia działalności gospodarczej to masa formalności, o których trzeba pamiętać, by móc później sprawnie zarządzać biznesem. Poza rejestracją firmy bardzo ważne staje się uruchomienie konta w banku. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie. Oto kilka porad!
Poszukiwanie konta firmowego online
Gdzie znaleźć najlepszy ROR biznesowy? Okazuje się, że wcale nie trzeba odwiedzać wszystkich banków w Lublinie, by wyszukać to, czego się potrzebuje. W serwisie Mam Biznes widnieje internetowy ranking kont firmowych. To aktualizowane na bieżąco zestawienie przygotowane przez specjalistów, którzy wiedzą, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę.
Wszystkie pozycje w rankingu są uporządkowane w kolejności od najlepszej. Zestawienie prezentuje nie tylko to, ile właściciel rachunku będzie musiał zapłacić, ale także to, ile ma szansę zyskać na dołączeniu do grona klientów placówki. Warto skorzystać z listy, ponieważ:
- pozwala zaoszczędzić czas na dojazd do oddziału;
- prezentuje wszystkie warte uwagi propozycje na rynku;
- daje szansę załatwienia wszystkiego zdalnie;
- znacznie pomaga w podjęciu decyzji i selekcji kluczowych informacji.
Polskie przepisy nie zakazują właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych korzystania z prywatnych kont bankowych do celów firmowych. Ma to jednak miejsce tylko w sytuacji, w której biznesy nie podlegają wymogom posiadania odrębnego ROR-u. Jeden z takich czynników to obowiązek wpisu na białą listę podatników VAT. Mimo tego warto zastanowić się nad uruchomieniem osobnego rachunku. Dlaczego?
Rachunek firmowy – mnogość udogodnień
Rachunek firmowy oferuje wiele udogodnień, które ułatwiają prawidłowe prowadzenie działalności gospodarczej. Przede wszystkim pozwala na przejrzyste zarządzanie finansami firmy, oddzielając je od środków prywatnych. Każdy przedsiębiorca uzyskuje dostęp do bankowości online, gdzie może śledzić wszelkie transakcje i kontrolować wydawane fundusze.
Konto firmowe daje przedsiębiorcom opcję korzystania z szerokiej gamy produktów finansowych, przygotowywanych przez banki specjalnie dla firm. Należą do nich, m.in.: pożyczki, kredyty inwestycyjne, lokaty czy leasingi, które mogą pomóc w finansowaniu rozwoju każdego biznesu niezależnie od jego wielkości. Na dodatek warto zwrócić uwagę na oferowane przez placówki bonusy pieniężne i cash back dla nowych klientów.
Dzięki odrębnemu rachunkowi przedsiębiorcy mogą łatwiej zarządzać rozliczeniami z klientami, kontrahentami i instytucjami państwowymi. Prowadzenie konta ułatwia wykonywanie przelewów związanych z podatkami, składkami ZUS czy innymi opłatami. Historia transakcji pozwala wrócić do wydatków w dowolnym momencie np. podczas kontroli skarbowej.
Dla przedsiębiorców korzystających z usług biura rachunkowego rachunek firmowy jest w zasadzie niezbędny. Pozwala na łatwiejszą współpracę z księgowymi, a także uproszczenie procesu sporządzania sprawozdań finansowych i innych raportów. Co więcej, konto firmowe pomaga budować profesjonalny wizerunek organizacji w oczach klientów i partnerów biznesowych. Przelewy i płatności dokonywane z ROR-u, na którym widnieje nazwa przedsiębiorstwa, wyglądają bardziej formalnie i budzą większe zaufanie.
Konto firmowe to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa środków. Banki oferują specjalne zabezpieczenia oraz procedury, które minimalizują ryzyko wycieku danych czy dokonania nieautoryzowanych transakcji. To ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy cyberprzestępczość stanowi ogromne zagrożenie dla firm niezależnie od ich wielkości i zasobności.
Co trzeba rozważyć przed założeniem konta firmowego?
Najważniejsze czynniki, jakie trzeba rozważyć przed założeniem konta firmowego, znajdują się w rankingu w serwisie Mam Biznes. Należą do nich koszty za prowadzenie rachunku i użytkowanie karty płatniczej, a także bonus, jaki da się pozyskać w ramach dołączenia do grona klientów i spełnienia określonych wymogów.
Najlepiej szukać rachunków pozwalających na maksymalne oszczędności, czyli takich, które można prowadzić za 0 złotych. Znajdują się one na górnych pozycjach rankingu. Aby uniknąć opłat za kartę, zazwyczaj wystarczy aktywnie z niej korzystać. Zawsze jednak trzeba zapoznać się z dokładnymi wymogami konkretnej placówki.
Ostatnia kwestia wyróżniona w zestawieniu to bonus, jaki można pozyskać za spełnienie określonych wymogów. Zazwyczaj banki dzielą zadania na kilka etapów i za każdy z nich wypłacają określoną sumę. Łączna wartość bonusów nierzadko wynosi nawet kilka tysięcy złotych.
Jeśli prowadzi się działalność wymagającą częstych wizyt w banku, warto zwrócić uwagę na lokalizacje placówek i bankomatów. Spore znaczenia mają opłaty za korzystanie z bankomatów. Powinno się też sprawdzić, jak intuicyjne i zaawansowane są systemy bankowości online. Najlepiej zapoznać się np. z opiniami użytkowników na temat aplikacji mobilnej.
Polskie przepisy nie regulują dozwolonej liczby rachunków firmowych, jakimi może zarządzać przedsiębiorca. Właściciel firmy sam decyduje, ile kont potrzebuje do sprawnego kontrolowania wydatków. Przed podjęciem decyzji o konkretnej ofercie warto sprawdzić, jak wygląda proces zakładania ROR-u w danym banku. Wiele placówek oferuje wygodną procedurę zdalną.
O czym jeszcze pamiętać, zakładając firmę?
Formalności związane z kontem firmowym to tylko część obowiązków młodych przedsiębiorców. Nie można zapominać o marketingu, który odgrywa kluczową rolę w budowaniu pozycji marki na rynku i docieraniu do nowych klientów. Należy zadbać o takie kwestie jak:
- określenie grupy docelowej;
- zaplanowanie działań SEO;
- organizacja kampanii płatnych;
- prowadzenie profili w mediach społecznościowych.
Jednym z kluczowych elementów budowania wizerunku marki są opinie klientów. Warto już od początku działalności zachęcać odbiorców do zostawiania recenzji na stronie, w mediach społecznościowych czy na specjalnych serwisach do rekomendacji. Poza tym nie wolno zapominać o konieczności nieustannego rozwoju i analizie rynku, by odpowiadać na bieżące potrzeby swoich grup docelowych.
Właściciele firm muszą dbać zarówno o formalności (np. związane z finansami), jak i kwestie kreatywne (marketing). Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe, ale daje ogromne pole do rozwoju i osiągania kolejnych celów zawodowych i osobistych.