Początek każdego roku kalendarzowego wiąże się z koniecznością rozliczeń podatkowych. To czas podsumowań dochodów z ostatnich 12 miesięcy. Każdy podatnik powinien wybrać odpowiedni dla siebie formularz, a także ulgi czy organizację, jaką wesprze w ramach deklaracji. Co warto wiedzieć o corocznym obowiązku wobec urzędu skarbowego?

Jakie rodzaje PIT-ów można rozliczyć?

W Polsce funkcjonuje kilka różnych typów deklaracji PIT, które są dostosowane do źródeł dochodów i form opodatkowania poszczególnych grup podatników. Najpopularniejszym rodzajem jest PIT-37. Dotyczy osób uzyskujących dochody z pracy na etacie, umów-zlecenie, umów o dzieło, emerytur, rent, zasiłków z ZUS, stypendiów, praw autorskich i nie tylko. Deklarację mogą wypełnić tylko pracownicy bez własnej działalności gospodarczej. Ich dochody są rozliczane przez płatnika, czyli pracodawcę.

Kolejnym bardzo popularnym rodzajem formularza jest PIT-36. Powstał z myślą o osobach, które prowadzą własną działalność gospodarczą, rozliczają najem, dzierżawę lub uzyskują dochody z zagranicy. Jeżeli ktoś prowadzi firmę, ale wybrał formę opodatkowania w postaci podatku liniowego, powinien złożyć do urzędu skarbowego deklarację PIT-36L.

Osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli na przykład przedsiębiorcy lub osoby wynajmujące nieruchomości, powinny uzupełnić i złożyć PIT-28. W takim przypadku podatek naliczany jest od przychodu, bez szansy odliczenia kosztów jego uzyskania. Może to być korzystne w przypadku niskich kosztów prowadzenia działalności. Sprawdza się np. u niektórych freelancerów.

Istnieją także inne opcje – PIT-38, PIT-39 czy PIT-16A – dlatego każdy powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i dopasować deklarację do własnych potrzeb. W przypadku PIT-37 będzie to oczywisty wybór, ponieważ otrzyma się najpierw od pracodawcy PIT-11, który stanowi bazę danych do uzupełnienia wyłącznie tego formularza.

Czym są ulgi podatkowe i komu przysługują?

Każdy podatnik powinien zapoznać się z ważnym tematem w kwestii rozliczeń PIT, jaki stanowią ulgi podatkowe. Są to przeznaczone dla określonych grup przywileje, które pozwalają podatnikom obniżyć wysokość podatku dochodowego lub jego podstawę. Mają na celu wspieranie różnego rodzaju działań społecznych czy ekologicznych, a także pomoc w pokrywaniu niektórych kosztów ponoszonych przez podatników.

Ulgi podatkowe przysługują osobom spełniającym warunki przewidziane w przepisach prawa podatkowego. Mogą z nich skorzystać np.:

  • rodzice i opiekunowie prawni – w Polsce obowiązuje ulga na dziecko, która przysługuje osobom wychowującym potomstwo do 18. roku życia lub uczące się pełnoletnie dzieci do 25. roku życia (pod warunkiem że młodzi nie osiągają określonych dochodów);
  • osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie – mogą korzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Pozwala ona na odliczenie wydatków związanych z terapią chorych oraz dostosowaniem otoczenia do ich potrzeb;
  • młodzi – osoby do 26. roku życia, które pracują na umowę o pracę lub umowę zlecenie, są zwolnione z uiszczania podatku dochodowego do określonego limitu dochodów. To tzw. ulga dla młodych, wspierająca osoby na początku swojej kariery zawodowej;
  • seniorzy – jeśli osoby starsze po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal są gdzieś zatrudnione, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów;
  • właściciele domów – posiadacze nieruchomości jednorodzinnych, którzy podejmują działania termomodernizacyjne, np. ocieplenie budynku czy instalacja paneli fotowoltaicznych, mogą skorzystać z ulgi pozwalającej odliczyć koszty inwestycji poprawiających efektywność energetyczną domu.

Ulgi podatkowe są przeznaczone zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jeśli ma się jakieś wątpliwości, z których obniżek można skorzystać, warto zasięgnąć porady biura rachunkowego. Wszystkie odliczenia muszą mieć swoją podstawę, więc trzeba je odpowiednio udokumentować.

Rozliczenie PIT-u online – dlaczego warto?

Istnieje kilka sposobów na rozliczenie PIT-u. Można uzupełnić papierowy druk własnoręcznie, skorzystać z pomocy księgowej, a także zrobić to za pomocą specjalnych programów online. Jedno z oprogramowań to Twój e-PIT, oferowany przez Ministerstwo Finansów. To sprawdzone rozwiązanie, za pomocą którego da się złożyć deklarację zarówno za pośrednictwem aplikacji, jak i witryny. Usługa jest dostępna całodobowo.

 

Warto rozliczyć PIT przez internet, ponieważ:

  • deklaracja uzupełnia się automatycznie na bazie danych z systemów Ministerstwa Finansów;
  • w ten sposób unika się ryzyka błędów w formularzu;
  • pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazd do urzędu skarbowego;
  • osoby korzystające z tej opcji szybciej otrzymują zwrot nadpłaty podatkowej;
  • usługa jest dostępna przez całą dobę;
  • to ekologiczne rozwiązanie pozwalające ograniczyć ilość zużywanego papieru;
  • w przypadku potrzeby jakichś zmian korekta staje się znacznie prostsza.

Wszystko to sprawia, że samodzielne rozliczanie PIT-u przez internet staje się coraz popularniejszą opcją. Usługa jest w pełni bezpieczna, a dane nie są nigdzie przechowywane.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT?

Niezależnie od tego, czy mieszka się w Lublinie i okolicach, czy innych częściach Polski – ostateczny termin rozliczeń podatkowych jest wszędzie taki sam. W przypadku PIT-ów za 2024 rok ostateczny termin składania zeznań mija 30 kwietnia 2025 roku. Warto pamiętać, że spóźnienia grożą naliczeniem odsetek. Im szybciej wyśle się deklarację, tym szybciej można liczyć na zwrot środków, więc powinno się zrobić to jak najprędzej.

Jak przekazać część podatku potrzebującym?

W tamach rozliczenia można przekazać 1,5% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Wcześniej było to 1%, ale od 2023 roku stawka została podniesiona. Wystarczy wprowadzić w odpowiedniej rubryce formularza numer KRS instytucji, by środki trafiły na jej konto. W ten sposób łatwo pomaga się potrzebującym bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zdecydowanie warto z tego skorzystać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments