Znana jest ze zbawiennego wpływu na nasz organizm. Przypominamy sobie o niej głównie jesienią i zimą, kiedy ma wzmocnić naszą odporność i uchronić przed przeziębieniem. Jednak witamina C ma równie znakomity wpływ na stan naszej skóry. Wiele salonów kosmetycznych ma w swojej ofercie zabiegi opierające się właśnie na tym składniku, a w każdej drogerii znajduje się obecnie co najmniej kilka kosmetyków z witaminą C. Poznajcie jej kosmetyczne działanie.

Kosmetyki z witaminą C nakładane na twarz w odpowiednio wysokim stężeniu mają olbrzymi, pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Dodają blasku, działają wygładzająco, chronią przed niekorzystnym wpływem słońca, wykazują również działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe.

Zalety witaminy C

Łagodzi podrażnienia – witamina C łagodzi stany zapalne. Dlatego z powodzeniem można ją stosować na podrażnienia skóry. Jeżeli mamy wrażliwą cerę, należy pamiętać, aby stężenie witaminy C w kosmetykach nie przekraczało 10%.

Wzmacnia ściany naczynek krwionośnych – regularne stosowanie kosmetyków z kwasem L-askorbinowym redukuje skłonność do pękania naczynek krwionośnych i zaczerwienienia cery, witamina C ma bowiem udokumentowany pozytywny wpływ na ich grubość.

Działa odmładzająco – witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, czyli substancji niwelujących wolne rodniki, odpowiedzialne m.in. za powstawanie zmarszczek. Nie tylko chroni naszą skórę przed ich działaniem, ale także wspomagając odbudowę poczynionych przez wolne rodniki uszkodzeń, np. wspierając regenerację włókien kolagenowych.

Działa przeciwtrądzikowo – badania naukowe udowodniły, że witamina C może mieć pozytywne działanie u osób dorosłych borykających się z trądzikiem. Aplikowana na skórę hamuje proces utleniania się sebum, stanowiący jedną z głównych przyczyn występowania trądziku. Ponadto rozjaśnia zaczerwienienia i sprawia, że skóra tłusta nabiera ładnego kolorytu, bez plam i przebarwień.

Przywraca blask – witamina C ma zdolność wpływania na kolor skóry, nie tylko wyrównując przebarwienia, ale także przywracając jej pożądany blask. Dzięki przyspieszeniu syntezy kolagenu sprawia, że staje się wyraźnie gładsza, ładnie napięta i dobrze nawilżona.

Chroni przed słońcem i naprawia uszkodzeń posłonecznych – witamina C pomaga skórze radzić sobie z wpływem słońca dwojako. Po pierwsze, jako składnik kremów do opalania zmniejsza negatywny wpływ promieniowania UV na skórę. Po drugie kwas L-askorbinowy hamuje produkcję melaniny i rozjaśnia koloryt skóry, dlatego jest również ratunkiem dla przebarwionej w wyniku zbyt mocnego opalania skóry.

Zrób to sam

Witamina C jest często dodawana do różnego rodzaju kremów, maseczek i innych kosmetyków do twarzy. Można ją kupić również w formie serum. Należy jednak pamiętać, że witamina ta szybko się utlenia, więc serum powinno być w buteleczce z ciemnego szkła i powinniśmy je zużyć w czasie trzech miesięcy od otwarcia. Najlepiej stosować serum z witaminą C po dokładnym oczyszczeniu skóry np. płynem micelarnym, a przed nałożeniem kremu z filtrem i makijażu.

Do głównych wad serum z witaminą C należy dość wysoki koszt kosmetyków. Można więc rozważyć przyrządzanie w domu maseczek na bazie witaminy C w postaci kropli lub proszku. W internecie znajduje się wiele przepisów na domowe maseczki na bazie witaminy C. Jeden z najprostszych polega na zmieszaniu około 4 kropli witaminy C, 4 kropli witaminy E z ½ łyżeczki wody. Składniki mieszamy w miseczce i nakładamy na twarz, delikatnie masując skórę. Nie spłukujemy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments