Koty przekazują ludziom wiele istotnych sygnałów, za pomocą których próbują się z nimi porozumieć. Wiedząc, co próbuje powiedzieć Ci Twój futrzak, będziesz w stanie lepiej przewidzieć jego nastrój oraz rozszyfrować kocie intencje i potrzeby.

Mruczenie kota – nie tylko z przyjemności

Nie od dziś wiadomo, że koty mruczą, kiedy są zadowolone i zrelaksowane. Te charakterystyczne dźwięki są wydawane przez nich mimowolne. Mruczenie nie musi jednak oznaczać tylko kociego szczęścia. Może to być również oznaka tego, że Twoje zwierzę odczuwa ból, jest niespokojne i nerwowe lub po prostu sygnalizuje Ci to, że jest głodne. Kluczem to rozpoznania niepokojącego zachowania jest postawa zwierzęcia, ponieważ jego ciało w trakcie mruczenia jest napięte.

Miauczenie kota – gest w komunikacji

Miauczenie to główny sposób komunikowania się kotów z ludźmi. Dorosłe zwierzaki miauczą głównie tylko do swoich właścicieli, a nie do swoich kocich towarzyszy. Małe kocięta w ten sposób chcą natomiast zwrócić uwagę swojej mamy.

Dlatego, jeśli Twój futrzak do Ciebie miauczy, to na pewno próbuje Ci coś przekazać. Być może potrzebuje uwagi, prosi o jedzenie, a czasem po prostu wita się z Tobą. Dłuższe i niskie gardłowe dźwięki mogą natomiast oznaczać zmartwienie, irytację lub sprzeciw zwierzęcia wobec czegoś.

Ćwierkanie – próba zwrócenia uwagi

Następnym sygnałem dźwiękowym, który może wydawać Twój kot, jest tak zwane ćwierkanie. Zwierzak może ćwierkać, kiedy chce zwrócić na coś uwagę lub nakłonić Cię do sprawdzenia czegoś, co uważa za ważne.

Kot może także wydawać takie dźwięki, gdy jest podekscytowany i szczęśliwy. Często można je usłyszeć, kiedy czworonóg siedzi przed oknem i obserwuje na przykład ptaki. Uważa się, że takie zachowanie jest symptomem drapieżnego podniecenia kota i jego stresu związanego z niemożnością zdobycia swojej potencjalnej ofiary.

Syczenie i warczenie – oznaka agresji

Warczenia i syczenia kota nie można pomylić z niczym innym. Ten typ wokalizacji pokazuje zachowanie zwierzaka, który jest zirytowany, zagrożony, przestraszony, zły lub agresywny dlatego będzie gotowy do walki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wówczas zwierzę domaga się, abyś się wycofał i zostawił je w spokoju.

Takim sygnałom dźwiękowym często towarzyszy klasyczna postawa obronna, czyli łukowaty grzbiet czworonoga, nastroszona sierść, drganie ogona, spłaszczone uszy i lekko otworzone usta, by w razie zagrożenia kot mógł swobodnie ugryźć.

Wycie – niepokojący symptom

Wycie jest dłuższym, bardziej przeciągłym jękiem zwierzęcia. Ten dźwięk często występuje jako forma kontaktu pomiędzy dwoma kotami, które się nie tolerują. Ów sygnał dźwiękowy oznacza niepokój, dyskomfort lub problemy behawioralne Twojego czworonoga. Może również pojawić się u starszych zwierząt, kiedy ich zmysły lub funkcje poznawcze powoli zanikają.

Jeśli Twój kot bez przerwy wyje, sprawdź, czy nie są to objawy choroby. Kontrolna wizyta
u weterynarza będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ może być to krzyk bólu.

Ogon kota – wskaźnik emocji

Kocie ruchy ogona mają istotne znaczenie w odczytywaniu zachowania kota. Jeśli futrzak trzyma ogon prosto do góry, oznacza to, że jest zrelaksowany, pewny siebie, chce być zauważony i może być podekscytowany na przykład tym, że Cię widzi. Jeśli dodatkowo ogon zwierzaka jest na końcu zwinięty, oznacza to, że jest on szczęśliwy. Kiedy jednak kita Twojego kota znajduje się wysoko i jest prosta, a następnie opada, może być to oznaka smutku. Zwierzę prawdopodobnie czegoś się boi i potrzebuje poczucia komfortu.

Kiedy czworonóg chodzi z ogonem między nogami lub trzyma go bardzo nisko w dole, ciągnąc i starając się go ukryć, wskazuje to na jego niepewność, niespokojność, strach i uległość. Taki gest może także być oznaką bólu lub dyskomfortu zwierzęcia.

Zdenerwowanie futrzaka możesz natomiast poznać po tym, kiedy szybko rusza ogonem, który na dodatek jest najeżony. Kot chce w ten sposób pokazać, że jest zły, agresywny i lepiej do niego nie podchodzić, bo może Cię potencjalnie zaatakować. Jeśli natomiast czubek ogona czworonoga drży, to jest on podekscytowany i skupiony. Zwykle dzieje się tak, gdy zwierzak na coś poluje.

Czworonóg powoli poruszający kitą lub kołyszący ją na boki nie jest sfrustrowany ani agresywny. Oznacza to, że coś przykuło jego uwagę i jest na tym skupiony.

Kocie uszy – przyjrzyj się im

Choć koci słuch jest bez wątpienia lepszy niż u ludzi, to uszy nie służą kotu tylko do wychwytywania dźwięków. Patrząc na ten narząd, możemy wiele wyczytać w zachowaniu futrzaka.

Kiedy czworonóg kładzie uszy do tyłu i przyciska je płasko do głowy, zwykle oznacza to, że jest on zdenerwowany i może zaatakować. Natomiast gdy kot wysuwa je do przodu, to być może próbuje wsłuchać się w to, co się do niego mówi i przysłuchuje się odległym dźwiękom. Poza tym jest wtedy szczęśliwy i pewny siebie.

Wyprostowane, lekko spiczaste uszy są zwykle oznaką czujności zwierzęcia, które w razie potrzeby jest gotowe do działania.

Pokazywanie brzucha – bezgraniczna ufność

Najbardziej wrażliwym miejscem kota jest jego miękki brzuch, który może Ci pokazać, przewracając się na plecy. To znak, że kot jest zadowolony i zrelaksowany, ponieważ czuje się wystarczająco bezpiecznie w Twojej obecności. Zwierzak, który jest gotowy na ten gest, chce również pokazać, że Cię kocha i jest do Ciebie przywiązany.

Ugniatanie – koci masaż

W pewnej chwili może zdarzyć się tak, że kot zacznie Cię ugniatać łapkami. To pozostałość po kocim dzieciństwie, ponieważ kocięta masują brzuch swojej mamy, aby stymulować przepływ mleka w jej sutkach. Jeśli chodzi o dorosłego kota, to używa on ugniatania jako sposobu na przytulenie się do swojego właściciela. Zwierzę jest wtedy naprawdę szczęśliwe i pokazuje, że jesteś dla niego kimś ważnym, bo przy Tobie czuje się bezpiecznie.

Kocie baranki – pełna akceptacja

Szturchanie kocim łebkiem o Twoją głowę może wydawać się dziwnym zachowaniem, ale w rzeczywistości Twój kot chce Ci pokazać, że traktuje Cię jako jednego ze swoich przyjaciół. To zwierzę posiada gruczoły zapachowe skoncentrowane na niektórych częściach ciała, w tym na policzkach, na głowie, brodzie i czole więc kiedy ociera się o Ciebie, oznacza Cię swoim zapachem i to oznaka miłości z jego strony.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments