Leczenie żylaków macicy. Lubelski szpital wykonuje zabiegi na NFZ

3
4129
Fot. Zdjęcie poglądowe/Pexels

W SPSK Nr 4 jako jedynym publicznym szpitalu w Polsce wykonywane są zabiegi embolizacji żylaków przymacicza. Choroba ta, będąca elementem niewydolności żylnej, przez wiele lat pozostawała nierozpoznawana. W efekcie wiele kobiet zmuszonych było do stosowania leków przeciwbólowych, które z różnym skutkiem łagodziły ból, nie eliminując jego przyczyn.

Przewlekły, niecykliczny, tępy ból w miednicy mniejszej nasilający się podczas menstruacji, stosunków płciowych i długiego przebywania w pozycji stojącej to dolegliwości, które mogą być związane z zespołem przekrwienia biernego miednicy mniejszej. Szacuje się, że dotyczą one nawet 10 proc. populacji kobiet w różnym wieku (najczęściej kobiet w wieku 20-40 lat i ciężarnych). Skutecznym leczeniem są zabiegi embolizacji żylaków przymacicza, które w Polsce wykonywane są rutynowo tylko w jednym publicznym szpitalu – Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

– Zespół przekrwienia żylnego miednicy wiąże się z przewlekłym bólem nierzadko uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie. Niestety najczęściej kobiety cierpiące na to schorzenie nie zdają sobie sprawy, że za obniżeniem jakości ich życia stoją żylaki przymacicz i nie udają się do lekarza. W efekcie wiele z nich zażywa niezliczone ilości środków przeciwbólowych mogących powodować skutki uboczne np. w układzie pokarmowym – tłumaczy prof. zw. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, kierownik Klinicznego Oddziału Ginekologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

prof. Tomasz Paszkowski/ FOT. SPSK 4

Pojawienie się wewnątrznaczyniowych zabiegów małoinwazyjnych dało możliwość skutecznego leczenia prowadzącego do stałego polepszenia komfortu życia pacjentek. W SPSK Nr 4 zabiegi te są wykonywane dzięki unikalnemu modelowi współpracy ginekologów z radiologami zabiegowymi oraz ich wieloletniemu doświadczeniu.

– Zabiegi embolizacji polegają na zamykaniu nieprawidłowych, zmienionych patologicznie naczyń krwionośnych poprzez cewnik wprowadzony przezskórnie po nakłuciu tętnicy bądź żyły, w zależności od tego, jakie naczynie ma być zamykane. Większość embolizacji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – wyjaśnia rof. dr hab. Tomasz Jargiełło, kierownik Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii SPSK Nr 4 w Lublinie. – Po dotarciu cewnikiem do miejsca embolizacji wprowadzane są różne materiały embolizacyjne – są to metalowe spirale, cząstki embolizacyjne, środki płynne (specjalne polimery, kleje, alkohol i środki obliterujące). Przy embolizacji w zespole przekrwienia biernego miednicy mniejszej embolizuje się niewydolne żyły jajnikowe.

Zabieg trwa nie dłużej niż godzinę. Po jego przeprowadzeniu u większości pań dolegliwości znacznie się zmniejszają lub zupełnie zanikają. Pacjentki są gotowe do opuszczenia szpitala z reguły dzień później.

prof. Tomasz Jargiełło/ FOT. SPSK 4

W Polsce jest niewiele wykwalifikowanych zespołów, które są w stanie przeprowadzić zabieg embolizacji żylaków przymacicza. Dlatego do SPSK Nr 4 w Lublinie kierowane są pacjentki z całego kraju. Jedną z nich jest pani Marta z Mińska Mazowieckiego, która została poddana zabiegowi we wtorek (25 stycznia). Wcześniej długo cierpiała z powodu przewlekłego bólu brzucha.

– To był ból nie do opisania, utrudniający funkcjonowanie. Miałam też obfite miesiączki. Brałam tabletki przeciwbólowe, robiłam ciepłe okłady. Cieszę się, że mam to już za sobą. Na szczęście trafiłam na dobrego lekarza, który szybko zdiagnozował przyczynę i skierował mnie do szpitala w Lublinie – mówi pani Marta, pacjentka szpitala.

W SPSK Nr 4 w Lublinie zabiegi embolizacji żylaków odbywają się w pracowni Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii. Ich hospitalizacja oraz kwalifikacja do zabiegu ma miejsce w Klinicznym Oddziale Ginekologii.

Zabiegi tego typu wykonywane są w SPSK Nr 4 od ponad ośmiu lat. Dotychczas wykonano w tym szpitalu ponad 260 embolizacji żylnych w leczeniu zespołu bólowego miednicy mniejszej. Pobyt pacjentki w szpitalu zwykle wynosi 2 dni – nie zaobserwowano dotychczas wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań tego zabiegu.

Diagnostyka

Pierwszym etapem w diagnostyce zespołu przekrwienia żylnego miednicy mniejszej jest wizyta w gabinecie ginekologicznym i wykonanie przezpochwowego badania USG. Jest to badanie wstępne. Do postawienia pełnego rozpoznania konieczne są badania kontrastowe, takie jak flebotomografia, rezonans magnetyczny z kontrastem oraz flebografia inwazyjna.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu

Cieszę się, że podjęła Pani temat zespołu przekrwienia biernego miednicy (PCS). Jest to schorzenie myślę, że bardzo częste wśród kobiet jednakże rzadko diagnozowane. SPSK4 w Lublinie nie jest jedynym szpitalem w Polsce wykonującym embolizację na NFZ. W samym Lublinie są 2 ośrodki wykonujące te zabiegi, w Polsce zaś kilka.

Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu
Reply to  Agnieszka

Witam gdzie jeszcze są ośrodki i w jaki sposób można to zdiagnozować. Ginekolog tylko podejrzewa u mnie ten zespół a ja bym chciała podjąć badania .

Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu
Reply to  Katarzyna

Zapraszam na fb na grupę “Zespół przekrwienia biernego miednicy” tam są dziewczyny z całej Polski i z pewnością pomogą. W Lublinie zajmują się tym schorzeniem na Jaczewskiego i na naczyniówce na Staszica. Zdiagnozować można za pomocą USG Doppler, TK lub RM.