W czwartek (27 stycznia) resort zdrowia opublikował mapę aptek, w których jest możliwość wykonania testu antygenowego na obecność koronawirusa. Badanie jest bezpłatne i przeprowadza je farmaceuta, który wcześniej odbył szkolenie.

Według zapowiedzi rządowych testy antygenowe miały być wykonywane w każdej aptece. W praktyce, okazało się to jednak niemożliwe, bo test wykonywać mogą tylko te punkty apteczne, które mają możliwość zagospodarowania do tego osobnego pomieszczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i potencjalnym chorym.

“Na starcie mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe. Zapraszam na stronę dotyczącą testowania w aptekach i na systematycznie aktualizowaną mapę testujących aptek” – napisał na Twitterze Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W całym kraju jest około 13 tysięcy aptek. W województwie lubelskim chętnych do testowania są zaledwie dwie (stan na godz. 10) – w jednej w Lublinie przy ul. Węglarza 16 (Apteka Nova) i w Aptece Amber w Piotrowicach.

Lubelski oddział NFZ rozpoczął przyjmowanie wniosków od aptek, które chcą  wykonywać testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2. – Do oddziału na bieżąco zgłaszają się farmaceuci, którzy są chętni do wykonywania testów antygenowych. Tylko pierwszego dnia chęć testowania zgłosiło 5 aptek w regionie. Dzisiaj od rana wpływają kolejne oświadczenia. Nabór jest otwarty i ciągły. Wnioski aptek są rozpatrywane przez oddział niezwłocznie wg kolejności zgłoszenia – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

Test antygenowy w aptece może wykonać każda osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem. Nie ma ograniczenia, ile testów może być wykonanych na jedną osobę. Na test nie jest potrzebne skierowanie. Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS lub przez IKP. Dodatni wynik powoduje skierowanie na izolację domową, a z pacjentem skontaktuje się sanepid. Natomiast po otrzymaniu ujemnego wyniku, osoba testująca się otrzyma zaświadczenie o certyfikacie covid ważnym przez 48 godzin.

Mapę punktów aptecznych pobierających wymazy znajdziecie tutaj

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments