W środę (29 lipca) ruszają zapisy do Letniej Szkoły Tradycji, która odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego w dniach od 20 do 23 sierpnia.
Tegoroczny program rozbudowanych warsztatów jest przeznaczony głównie dla osób zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową.
Tematy zajęć tegorocznej Letniej Szkoły dotyczą tradycyjnego zastosowania ziół w gospodarstwie domowym, uprawie roślin, w kuchni, ziołolecznictwie, obrzędowości i rzemiośle. Pierwszego dnia, który poświęcony będzie zagadnieniom ogólnym, uczestnicy odwiedzą Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie. Podczas kolejnych trzech dni prowadzący przybliżą zainteresowanym szczegółowe zagadnienia dotyczące zielarstwa.
Zapisy trwają od środy (29 lipca) do wtorku (4 sierpnia). Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób pełnoletnich. Aby wziąć udział w warsztatach należy wpłacić obowiązującą kaucję w wysokości 150 zł. Kaucja jest zwracana osobom, które wzięły udział w pełnym wymiarze warsztatów.
Aby zapisać się na warsztaty należy wybrać temat, któremu poświęcisz 4 dni warsztatów (od 20 do 23 sierpnia). Pamiętaj, że uczestnicy zobowiązują się do wzięcia udziału we wszystkich dniach warsztatów.
Grupy warsztatowe:
I grupa – Zioła w rzemiośle, barwienie tkanin (prowadząca: Olka Bystry)
II, III grupa – Ziołolecznictwo (prowadzący: Zbigniew Bliziński) i Zioła w gospodarstwie i ogrodzie – (prowadząca: Renata Płoskoń) – w sobotę zmienią się prowadzący
IV grupa – Zioła w obrzędowości (prowadząca: Anastazja Sidor)
V grupa – Uprawa i zbiór ziół (prowadząca: mgr inż. Dorota Misiurek)
Następnie należy wypełnić formularz zapisu dostępny na stronie jarmarkjagiellonski.pl. Czekaj na potwierdzenie mailowe. O dostaniu się na warsztaty decydują odpowiedzi na zawarte w formularzu pytania.
Program
20 sierpnia (godz. 11 lub 14 – dla wszystkich)
Zajęcia wstępne w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie. Zajęcia prowadzone są przez mgr inż. Dorotę Misiurek i będą stanowiły ogólne wprowadzenie do tematyki ziół. Zajęcia obowiązkowe są dla wszystkich uczestników Letniej Szkoły Tradycji. Organizatorzy proszą jednak o wybór jednej z grup godzinowych. Wejście do Ogrodu znajduje się od strony ul. Willowej.
21- 23 sierpnia, godz. 10 -14.
I grupa – Zioła w rzemiośle, barwienie tkanin (prowadząca: Olka Bystry)
Podczas realizowanego warsztatu poznacie rośliny barwierskie rosnące na polskich łąkach i polach. Poznacie również zastosowanie roślin i sposoby barwienia naturalnego. Podczas warsztatów nie zabraknie działań praktycznych. Zajęcia odbędą się w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa przy patio.
II, III grupa – Ziołolecznictwo (prowadzący: Zbigniew Bliziński) i Zioła w gospodarstwie i ogrodzie – (prowadząca: Renata Płoskoń)
Podczas warsztatów Renata Płoskoń skupi się przede wszystkim na zastosowaniu ziół jako środka ochrony roślin, wpływie ziół na uprawy przydomowe, a także ich zastosowaniu w gospodarstwie domowym (sprzątanie, produkcja octów, soli ziołowych). Zajęcia odbędą się w Klasztorze oo. Dominikanów, przy ul. Złota 9.
IV grupa – Zioła w obrzędowości (prowadząca: Anastazja Sidor)
Anastazja Sidor swoją wiedzę wyniosła częściowo z domu, ale także z własnych obserwacji i aktywnego poznawania najbliższego otoczenia, jak również w toku edukacji etnograficznej. Zioła stały się jej pasją, którą poprzez realizowane warsztaty dzieli się z innymi. Podczas warsztatów poznacie zastosowanie ziół w obrzędowości rodzinnej i dorocznej, poznamy znaczenie poszczególnych ziół w tradycji okolic Puńska, gdzie tradycje polskie przeplatają się z litewskimi.
Warsztaty odbędą się w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Złota 9, Sala Unii.
V grupa – Uprawa i zbiór ziół (prowadząca: mgr inż. Dorota Misiurek)
Podczas warsztatów zapoznacie się zarówno z uprawą ziół w domu i ogrodzie, allelopatią roślin, zasadami uprawy, rodzajami gleby, jak i zastosowaniem ziół w kuchni i ochronie zdrowia. Nie zabraknie też pracy praktycznej, takiej jak przesadzanie roślin, pozyskiwanie sadzonek i nasion, ukorzenianie roślin. Zajęcia odbędą się na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie (wejście od ul. Willowej).
Zasady bezpieczeństwa
Podczas warsztatów wewnątrz budynku może przebywać maksymalnie 12 osób. Przed rozpoczęciem warsztatów każdy z uczestników musi mieć maseczkę, zmierzoną temperaturę i wypełnić deklarację potwierdzającą zdrowie. Uczestnicy mają do dyspozycji swój własny stolik odsunięty od innych na bezpieczną odległość. Uczestnicy otrzymują zdezynfekowane akcesoria i sprzęty do pracy. Nie będzie trzeba też wymieniać się materiałami z innymi. Na terenie warsztatów jest dostępny płyn do dezynfekcji rąk. Prowadzący mają maseczki lub przyłbice przez cały czas trwania warsztatu.
Organizatorem Letniej Szkoły Tradycji jest Fundacja Kultura Enter, przy współpracy z Jarmarkiem Jagiellońskim.
Fot. Jakub Bodys/Materiały prasowe