W najbliższym czasie ulica Szambelańska ożyje na nowo. Będą targi płyt winylowych, cotygodniowy kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz plenerowy bar. Taki pomysł na przyciągnięcie turystów, ale i mieszkańców na sezon letni znalazł menadżer Śródmieścia, Marek Poznański.

– Ulica Szambelańska jest bardzo urokliwa i w takim klimacie nieco śródziemnomorskim. Jest ona też w pewien sposób zapomniana przez mieszkańców, jak i turystów, a przecież znajduje się ona w samym sercu Lublina, tuż przy Bramie Krakowskiej – wyjaśnia Marek Poznański, menadżer Śródmieścia. – Już w ten weekend odbędzie się tam targ, rynek z rękodziełem lokalnych twórców. Będą też sery i smakołyki, którymi powinniśmy promować region i miasto.

To jednak nie jedyna atrakcja. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni stanie bistro bar, który będzie otwierać tę ulicę. Oprócz tego Święty Spokój będzie organizował w tym miejscu regularne targi płyt winylowych i książek.

– Wierzę głęboko, że ulica Szambelańska jeszcze w tym roku i w tym sezonie turystycznym zmieni oblicze. W przyszłym roku wraz z Radą Dzielnicy chcemy, by nad ulicą Szambelańską było zielono. Na linach pojawią się rośliny, które zostaną tak podświetlone, by ta ulica była zielona również nocą – cieszy się Marek Poznański.

Zmiana oblicza ulicy Szambelańskiej to tylko część większego planu.

– Chcemy ożywić również inne ulice na Starym Mieście. Główny ciąg pieszo-turystyczny bazuje na ulicy Grodzkiej i Bramowej, a chcemy również uruchomić bardziej Jezuicką, plac Rybny. Mamy tych zakątków na Starym Mieście bardzo wiele i chcemy je oddać na nowo mieszkańcom i turystom – podkreśla Poznański. – To jest perspektywa najbliższych lat oraz kwestia środków jakimi będziemy dysponować, jednak pomysłów jest bardzo wiele. Środki te uzyskujemy od lubelskich przedsiębiorców i Rady Dzielnicy – dodaje.

Co jeszcze się zmieni na Starym Mieście?

Na placu Zamkowym, przed Zamkiem Lubelskim, w Zaułku Hartwigów i przed Teatrem Starym pojawią się nowe, ręcznie kute ławki z herbem naszego miasta. Będą one nawiązywać do tych ławek, które stanęły przy Trybunale.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments