Od początku wojny polsko-ukraińską granicę z województwem lubelskim przekroczyło łącznie 1 191 618 osób (stan na 31 marca, godz. 7:00). W ciągu ostatniej doby przez lubelskie przejścia graniczne przeszło ponad 10 tysięcy osób.
– Obserwujemy w tej chwili wzmożony ruch na przejściach granicznych, ale nie możemy powiedzieć, że te ponad 10 tysięcy osób z ostatniej doby to są sami uchodźcy. Oni są wskazani po prostu jako przekraczający granicę – poinformował na konferencji prasowej Lech Sprawka, wojewoda lubelski. I dodaje, że z informacji, jakie posiada straż graniczna wynika, że wśród nich było 4 800 uchodźców.
Punkty recepcyjne w strefach przygranicznych
W strefach przygranicznych niezmiennie funkcjonuje 10 punktów recepcyjnych, jak i 11 – wirtualny, funkcjonujący w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Punkt w Lublinie ma jednak podwójną rolę, bo spełnia on zarówno zadania punktu recepcyjnego stacjonarnego, do którego przychodzą uchodźcy bezpośrednio, jak i punktu wirtualnego, dzięki któremu zapewniane jest zakwaterowanie.
– Ostatniej doby przez punkty recepcyjne przewinęło się około 1400 osób. Najwięcej było w punkcie recepcyjnym w Hali MOSiR w Hrubieszowie, bo 550 osób. W pozostałych punktach było to już troszeczkę mniej, bo w szkole w Horodle 120 osób, w Lubyczy Królewskiej 146, a w Tomaszowie Lubelskim 175. Niezmiennie od początku wojny dużą popularnością cieszy się punkt wirtualny w UW, bo od wczoraj obsłużył on 160 osób – wyjaśnia wojewoda lubelski.
Od 24 lutego przez punkty recepcyjne przewinęło się 210 tysięcy osób. W przypadku punktu recepcyjnego wirtualnego jest to ponad 20 tysięcy osób, które zostały obsłużone.
Transport
Od środy (30 marca) wojewoda lubelski zorganizował cztery pociągi specjalne, które przewiozły w sumie 1406 osób. Uchodźców przywiozło również 11 autobusów. – Plan na dzisiaj to trzy pociągi specjalne, które wyruszają z Chełma z dworca kolejowego, bo tam docierają pociągi z Ukrainy – wylicza wojewoda.
Miejsca stałego zakwaterowania
W naszym województwie są uruchamiane miejsca zakwaterowania dla obywateli Ukrainy. – Mamy pulę miejsc natychmiastowego wykorzystania, czyli w momencie gdy pojawia się uchodźca jest ustalane miejsce zakwaterowania. Takich miejsc jest około 17 tysięcy. Druga pula to ponad 20 tysięcy miejsc, które jesteśmy w stanie szybko, bo w ciągu dwóch dni uruchomić – zaznacza Lech Sprawka.
Numer PESEL
Do środy (30 marca) na terenie województwa lubelskiego nadano łącznie ponad 30 tysięcy numerów PESEL.
– Oprócz stacjonarnych punktów, zostało utworzonych 9 specjalnych punktów, które zostały utworzone w Lubartowie, Cycowie, Łęcznej, Puchaczowie, Chełmie, Kraśniku, Biłgoraju i dwa punkty w Lublinie (MOPR oraz Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych). W sumie na terenie województwa lubelskiego mamy 60 zestawów stacjonarnych do nadawania numeru PESEL, które obejmują drukarkę, skaner palców, jak i czytnik linii. Dodatkowo takie zestawy zostały dostarczone do 20 urzędów gminnych i 15 zestawów mobilnych – podkreśla wojewoda.
Nadanie numeru PESEL umożliwia obywatelom Ukrainy edukację, możliwość pacy zakwaterowanie i opiekę medyczną.
Fot. Dominika Polonis