Uczelnie z Lublina łączą siły, a owocna współpraca przełożyła się na powstanie Ligi Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich. Impulsem do jej stworzenia była pandemia koronawirusa, która wpłynęła na sferę nauki, dydaktyki i ochrony zdrowia.

– Jest to dla nas ogromna radość, ale jednocześnie wyzwanie, bo na nasz apel odpowiedzieli wszyscy zaprzyjaźnieni rektorzy wszystkich uczelni państwowych. Zamierzamy rozpocząć projekt związany z utworzeniem Ligi Cyfryzacji. To zespół, który będzie w stanie podołać obecnym wyzwaniom nie tylko związanym z tym z czym się teraz borykamy, czyli pandemią w różnych obszarach – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jednym z kluczowych elementów projektu będzie współpraca między uczelniami. – Będziemy działać w szerokich obszarach nie tylko związanych z epidemiologią, medycyną, edukacją, sposobem żywienia, aplikacją nowych urządzeń, ale też integracją naszego środowiska akademickiego – dodaje rektor UM.

Lubelskie uczelnie mają duże zaplecze i wiedzę w zakresie cyfryzacji i informatyzacji. – Inicjatywa, jaką przedstawia dziś Uniwersytet Medyczny wskazuje na potrzeby integracji i wzajemnych relacji. Jeśli połączymy swoje siły jesteśmy ośrodkiem naukowym, który może podejmować wiele nowych wyzwań w sferze cyfryzacji, ale i w innych sferach, które są ważne i służą społeczeństwu – podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Rozmowy na temat współpracy między uczelniami trwały od początku kadencji obecnych rektorów. – Chcemy wykorzystać potencjał zarówno ten dydaktyczny, jak i badawczy, ale i infrastrukturalny. Idea powołania Ligi Cyfryzacji Uniwersytetów Lubelskich doskonale wpisuje się w działania, które zaczęliśmy podejmować we wrześniu. Myślę, że to doskonały moment, aby je ukonkretnić – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments