Lublin rozpoczyna prace nad wzmocnieniem roli kultury i sztuki oraz wydarzeń kulturalno-społecznych w procesach integracji międzykulturowej. To odpowiedź na pojawienie się w mieście co najmniej kilkunastu tysięcy uchodźców z Ukrainy.

– Chcemy, by lubelska kultura wsparła procesy integracji dotychczasowych mieszkańców Lublina i napływających do nas osób, bo to jedno z ważniejszych zadań, jakie stoi przed nami w kontekście kryzysu uchodźczego. Nic nie wskazuje na to, by wojna w Ukrainie szybko się skończyła, dlatego potrzebujemy takich działań, które naturalnie i płynnie włączą uchodźców w życie miasta do czasu aż sytuacja w ich ojczyźnie się ustabilizuje. Nie wyobrażam sobie lepszej drogi do integracji lubelskich i ukraińskich rodzin, jak poprzez kulturę – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.

Od początku wybuchu wojny Lublin stał się nowym domem dla kilkudziesięciu tysięcy obywateli i obywatelek Ukrainy. Lubelskie instytucje i organizacje pozarządowe błyskawicznie dostosowały się do tej niezwykle trudnej sytuacji. W obliczu wojny oraz napływu uchodźców z Ukrainy do Lublina przed lubelskim środowiskiem kultury stanęły nowe wyzwania w zakresie przyszłych działań kulturalnych włączających nowych mieszkańców i mieszkanki do życia społecznego w Lublinie.

– Lublin jest pierwszym miastem, które wychodzi naprzeciw nowym mieszkańcom miasta, którymi staną się za chwilę uchodźcy z Ukrainy – mówi Anna Dąbrowska, prezes Homo Faber. – Taka inicjatywa przygotuje nas na kolejne kryzysy, kolejne migracje, które będą też dotyczyły Lublina. Zaczynamy dostrzegać tę różnorodność społeczną miasta i wychodzić jej naprzeciw. Chcemy zobaczyć też te potrzeby, które te osoby mają, a kultura jest najbezpieczniejszą przestrzenią do tego, aby się spotykać i budować relacje – dodaje.

Celem spotkania było przeanalizowanie wyzwań, jakie stoją przed lubelskim środowiskiem kultury, omówienie bieżącej sytuacji oraz rozmowa na temat przyszłych działań kulturalnych włączających nowych mieszkańców i mieszkanki do życia społecznego w Lublinie. W celu koordynacji tych działań, prezydent Krzysztof Żuk powoła pełnomocnika ds. włączania poprzez kulturę, którym został Dariusz Jachimowicz.

Jednym z działań włączających obywateli Ukrainy w życie kulturalne Lublina jest spilnakultura.pl – nowo utworzona platforma informacji działań kulturowych, dostępna dla osób ukraińskojęzycznych. Strona internetowa funkcjonuje przy Centrum Kultury. Pracownicy ukraińskiej kultury, animatorzy, edukatorzy i wszystkie osoby zainteresowane mogą kontaktować się z administratorami platformy za pośrednictwem adresu spilnakultura@ck.lublin.pl.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments