Lublin solidarny z Białorusią. Koncert muzyki białoruskiej i wystawa

0
196

W ramach akcji solidarnościowej ze społeczeństwem obywatelskim w Białorusi Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na koncert muzyki białoruskiej oraz wystawę fotografii z masowych protestów. Wydarzenia te odbędą się w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej Lublin 2021.

W tym trudnym dla Białorusinów czasie wzmożonych represji przeciwko przedstawicielom mediów, świata nauki i kultury oraz zwykłym obywatelom, ze strony białoruskiego rządu i reżimu prezydenta Aleksandra Łukaszenki, Lublin, podobnie jak inne polskie miasta, solidaryzuje się z nimi w walce o wolność.

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wystawę „the REM sleep”. Dostępna będzie od wtorku (5 października) do piątku (15 października) na placu Łokietka. Wernisaż wystawy o godzinie 13.

Projekt Zmicera Waynowskiego to dokument fotograficzny, a także świadectwo tragicznych i inspirujących wydarzeń odbywających się „tu i teraz” na Białorusi, badanie paradoksalnego fenomenu protestu ludu białoruskiego.

Autor zdjęć był „zbyt blisko” wydarzeń i mimo bezprecedensowej presji wywieranej przez reżim na niezależnych i zagranicznych dziennikarzy oraz na każdą osobę z kamerą, potrafił uchwycić i utrwalić na błonie fotograficznej wszystkie główne wątki tej złożonej i dramatycznej historii. Bycie częścią protestu, bycie razem z ludźmi, wykazywanie się solidarnością i jednością to podstawowy i główny motyw fotografa.

W listopadzie 2020 roku Zmicera Waynowskiego zatrzymano podczas tradycyjnej cotygodniowej akcji protestu prowadzonej pod hasłem „Marsz emerytów”. Został skazany na 13 dni aresztu na podstawie cieszącego się złą sławą artykułu 23.34 Kodeksu Wykroczeń. To była jego ostatnia praca w terenie. Po odbyciu kary autor został poddany dalszym naciskom i szykanom oraz zmuszony do opuszczenia kraju. Obecnie mieszka w Lublinie.

W poniedziałek (4 października) o godzinie 19 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 5a) odbędzie się Koncert Muzyki Białoruskiej. Na scenie wystąpi Yegor Zabelov Solo, NaviBand, Isna Trio i Ana Zhdanova, czyli białoruscy artyści, którzy musieli opuścić swój ojczysty kraj i kontynuują karierę muzyczną w Polsce.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Transmisja live z koncertu będzie dostępna na kanale YouTube Warsztatów Kultury.

Wydarzenia są towarzyszącymi imprezami Kongresu Współpracy Transgranicznej Lublin 2021.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments