Pod hasłem Re:union Lublin stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W konkursowej aplikacji zaprezentowany zostanie twórczy potencjał miasta, a w jej tworzeniu cenne będzie doświadczenie zbierane w trakcie realizowanego programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Do wspólnej pracy nad opracowaniem kandydatury Lublina zaproszeni są mieszkańcy i mieszkanki miasta oraz regionu.
– Lublin realizując program Europejskiej Stolicy Młodzieży pokazuje, że jest miastem otwartym, przyjaznym oraz odpowiadającym na wyzwania zmieniających się czasów. Podejmując przyszłe działania, staramy się uwzględniać potrzeby kolejnych pokoleń i angażować młodzież we współdecydowanie i budowanie miasta naszych wspólnych marzeń. Europejska Stolica Młodzieży uwolniła ogromny potencjał kreatywny drzemiący w młodych. Zależy nam na udziale wszystkich mieszkańców i mieszkanek w procesie tworzenia programu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029. Wypracowana razem koncepcja powinna mieć charakter strategiczny i wieloletni, bo tylko taka daje nam szansę na wygraną, niezależnie od ostatecznego wyniku konkursu – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
W maju w jednomyślnym głosowaniu Radni Rady Miasta Lublin wyrazili zgodę na kandydowanie Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Kolejnym etapem jest przygotowanie aplikacji. W proces tworzenia wniosku Lublina do konkursu włączyć się mogą mieszkańcy i mieszkanki miasta oraz regionu, artyści, animatorzy, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy firmy z sektora kreatywnego.
– W aplikacji konkursowej odwołujemy się do idei Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej, jednak perspektywa historyczna jest dla nas jedynie punktem wyjścia. Zachęca do pytań o nową wspólnotowość, świadomość odrębności i unikalności, przy jednoczesnym działaniu w idei synergii i współpracy, czyli wartościach kluczowych w Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Chcemy wykorzystać zaangażowanie i aktywność młodych ludzi, ich doświadczenie zdobyte w realizacji projektów i inicjatyw młodzieżowych w ubieganiu się o kolejny prestiżowy tytuł dla miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu
i partycypacji.
Do zgłaszania projektów i pomysłów przygotowany został specjalny formularz. Obecnie wystarczające jest przedstawienie szkiców i zarysów, które zostaną uszczegółowione na późniejszym etapie prac. Zgłoszenie koncepcji możliwe jest do 7 lipca. W Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Peowiaków 12, działa punkt konsultacyjny „Strefa informacyjna”. Tu każdy może dowiedzieć się więcej na temat aplikowania Lublina do Europejskiej Stolicy Kultury 2029, zgłosić swoje uwagi, sugestie i propozycje. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-17.00 do 7 lipca.
Harmonogram konkursu:
- do 7 lipca 2023 – termin składania projektów i pomysłów przez formularz;
- do 15 lipca 2023 – zespołowa analiza i konsultacje projektów;
- 15 września 2023 – pierwszy etap konkursu, przedstawienie Komisji wstępnych aplikacji;
- jesień 2023 – oczekiwanie na decyzję o przejściu do kolejnego etapu konkursu ESK 2029;
- wiosna 2024 – drugi etap konkursu, przedstawienie docelowej aplikacji z ramowym programem na rok obchodów 2029;
- lata 2024-2028 – czteroletnie przygotowania do obchodów ESK w 2029;
- 2029 – rok obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.
Szczegóły dotyczące kandydatury Lublina o tytuł ESK 2029 znajdują się na oficjalnej stronie internetowej lublin2029.pl
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin