Mimo tego, że obecnie wszelkie miejsca dostępne dla turystów jak hotele czy muzea nadal pozostają zamknięte z powodu epidemii, to nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas tegorocznej majówki wybrać się na jednodniową wycieczkę poza Lublin. Polecamy Wam kilka malowniczych miejsc na Lubelszczyźnie. W naszym regionie nie brakuje bowiem fascynujących zielonych szlaków, rezerwatów przyrody, wąwozów czy tajemniczych ruin zamków.
Kamieniołom Babia Dolina – Józefów
Kamieniołom Babia Dolina to wyjątkowa atrakcja turystyczna lubelskiego Roztocza mieszcząca się w Józefowie, w powiecie biłgorajskim. Wapienie trzeciorzędowe i piaskowce wydobywano tutaj bowiem już od XVIII wieku.
W miejscu idealnym dla miłośników pięknych widoków i wspinaczek skałkowych można zaobserwować wiele głębokich dolin i stromych ścian. Na niektórych ze skał piaskowca natura odcisnęła swoje wyraźne piętno. Można na nich znaleźć wyraźne odciski roślin i stworzeń oraz muszle i inne skamieniałości, które sięgają milionów lat. Warto też pamiętać, że na sam spacer czy trial rowerowy po sporym obszarze Kamieniołomów Babia Dolina warto przeznaczyć sobie około 2 godziny.
Mięćmierz koło Kazimierza – żywy skansen
W pierwsze dni maja można też odwiedzić dawną wieś rybacką i flisacką Mięćmierz, która leży nad brzegiem Wisły nieopodal Kazimierza Dolnego (3 km od centrum miasta). To wspaniałe miejsce idealne na długie spacery. Na tym wiejskim terenie znajduje się sporo atrakcji. Jedną z nich jest wzgórze Albrechtówka, skąd rozciąga się widok na Janowiec i wiślańską dolinę. Można się tu także poczuć jak w prawdziwym skansenie, ponieważ wchodząc na urokliwe kazimierskie tereny, zobaczymy wiele przykładów drewnianego zabytkowego budownictwa. Są to pokryte strzechą wiekowe chłopskie chaty, które w większości przypadków zostały przeniesione z innych miejscowości, ponieważ groziła im dewastacja.
Szlak Szumów nad Tanwią – Susiec
Jednym z najpiękniejszych szlaków w Polsce jest trasa przebiegająca wokół Suśca zwana inaczej niebieskim Szlakiem Szumów. Jego długość to około 17 km, a początkowym i końcowym punktem wędrówki jest dworzec PKP położony w tej wsi. Droga prowadzi przez leśne traktaty nad rzekami Tanew i Jeleń.
Kluczowy rezerwat „Nad Tanwią” jak sama nazwa wskazuje, położony jest w dolinie rzeki Tanew pod wsią Rebizanty. To tutaj znajdują się aż 24 progi skalne tworzące niezwykłe wodospady, czyli szumy. Co kryje się pod tą nazwą? To małe kaskady, które tworzą się na rzece, a słychać je już z daleka, ponieważ wydają niezapomniany szumiący dźwięk. Największy wodospad Jeleń i duma całego szlaku znajduje się jednak trochę dalej. Jego wysokość to 1,5 m i ponad 9 m szerokości.
Różanka – Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny
W nadbużańskiej wsi Różanka położonej w gminie Włodawa znajduje się rozległy park, w którym można zobaczyć pozostałości po zespole pałacowym pochodzącym z początków XVIII wieku. Okazała rezydencja wzniesiona na kilkunastometrowej skarpie nad Bugiem straciła swoją świetność w czasie I wojny światowej, kiedy to doszczętnie spłonęła. Dziś zostały ruiny przedstawiające jeden z jej pawilonów, fragmenty ogromnych piwnic i budynki folwarczne.
Pałac należał niegdyś do Ludwika Konstantego Pocieja, wielkiego hetmana litewskiego, a następnie w 1798 r. wszedł w posiadanie Zamoyskich aż do 1945 r. Jeśli chodzi zaś o otaczający go park otoczony ceglanym murem, to stanowi on cenne miejsce na Lubelszczyźnie, ponieważ w przeszłości, czyli w XVIII wieku był to wspaniały ogród francuski. Dziś ten współczesny park również zachwyca swoim urokiem. Dodatkowo na jego terenie nadal zachowały się starsze gatunki drzew oraz krzewy.
Wąwozy lessowe w okolicy Szczebrzeszyna
Gdzie jest największa sieć wąwozów lessowych w Polsce? Okazuje się, że we wschodniej części Roztocza Zachodniego pomiędzy wsią Wywłoczka a Szczebrzeszynem. To miejsce znane jest też turystom jako Piekiełko Szczebrzeszyńskie, które znajduje się bezpośrednio na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Wieprz.
Do wąwozów lessowych prowadzą dobrze oznakowane szlaki turystyczne, gdzie możemy wybrać się pieszo lub przejechać je rowerem, jak i samochodem. W miarę upływu czasu i przekraczania tej ścieżki poznawczej droga wąwozu staje się coraz szersza, a jego zbocza robią się coraz wyższe i bardziej strome. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich głębokość dochodzi do 20 metrów.
Wśród bogatej roślinności w runie leśnym, znajdziemy tu również lessowe tunele, które są porośnięte sporym szarozielonym skrzypem zimowym, którego występowanie jest charakterystyczne dla tego szlaku.
Kazimierz Dolny
Znany z pięknych widoków, jest tam wiele punktów widokowych, jak Góra Trzech Krzyży, Albrechtówka. Kazimierz ma również sporo do zaoferowania osobom lubiącym piesze wycieczki i podziwianie natury. Znajduje się tak wiele wąwozów lessowych. Jedną z najlepiej ocenianych tras jest Wąwóz Małachowskiego o długości ok. 400 metrów, który znajduje się dość niedaleko rynku.
Janowiec
Znajdująca się na zachodzie województwa lubelskiego nadwiślańska miejscowość przyciąga turystów głównie za sprawą malowniczych ruin wzniesionego w latach 1508-1526 zamku. Ale Janowiec to również świetne miejsce na aktywny wypoczynek bliżej natury i z dala od miasta. Przypadnie do gustu szczególnie amatorom dwóch kółek.